Deniz Baykal’dan Çarşı’ya destek

Deniz Baykal’dan Çarşı’ya destek
25 Eylül 2013 19:40

Galatasaray taraftarlığıyla bilinen CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, olaylı derbiyi, “Beşiktaş taraftar camiası bütün kulüplerin taraftarlarının nezdinde saygı kazanmış, çok özel sporcu niteliği olan taraftar grubudur. Bunların bazı organizasyonlarla etkilenmeye çalışılması görüntüsü düşündürücüdür. İbret ve üzüntüyle izliyoruz” sözleriyle değerlendirdi.

CHP Eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, Antalya eski İl Başkanı Özer Ülken’in oğlu Efe Ülken’in hukuk bürosu açılışına katıldı. Baykal, hukukun insan yaşamının her yönü ve bütün boyutlarıyla doğrudan, derinden ilgili her toplumun, her insan buluşmasının kaçınılmaz olarak ele alması gereken temel konu olduğunu söyledi. Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu süreçte hukuk mesleğinin olağanüstü bir önem taşımaya başladığına dikkat çeken Deniz Baykal, şöyle konuştu: “Hukukçuların önemi, değeri daha da artıyor. Hepimize hukuk saygısı, hukuka değer verme anlayışının giderek daha kökleşmiş olmasını diliyorum. Hukuk kendisine inanan insanların elinde yükselir. Bir ülkedeki hukukun düzeyi sadece kanunları yasal düzenlemeleri değil onları hayata geçirmek hukukçuları, o ülkenin hukuk düzeyini belirler. O bakımdan ülkemize kazanılacak her yeni ve iyi hukukçu ülkemizin yaşadığı sıkıntıların, haksızlıkların, adaletsizliklerin hukuk krizlerinin aşılması konusunda bir umut ışığı demektir.”

OLAYLI DERBİ YORUMU

Başkanı Deniz Baykal, Beşiktaş- Galatasaray derbisinde taraftarın sahaya girmesiyle çıkan olaylar ve ardından yapılan siyasi değerlendirmelere yönelik soruya ise, “Spora siyaset karışması daima eleştirilmiş ve yanlış bulunmuştur” karşılığını verdi.

Bu konuda özel bir duyarlılık içinde bulunmaya ihtiyaç olduğunu kaydeden Baykal, maçın tatil edilmesine ulaşan müdahalenin çok üzüntü verici ve acı tablo olduğunu söyledi. Deniz Baykal, “Son derbide olayın sportif aşırılıklardan sportif eylemciliklerden öte bir arayışla da ilgili olduğuna dair değerlendirmeler yapılıyor. Bunun aydınlığa kavuşturmamız lazım” diye konuştu.

Sporda aşırılıkların yanlış olduğunu, yasal tedbirlerle engellenmesi gerektiğinin altını çizen Baykal, şunları söyledi: “Bazen spor ötesi planlamalarla, spor ötesi ihtiyaçlarla sahalara müdahaleler yapıldığını, organizasyonların gerçekleştirildiği iddiaları ortaya atılıyor. Bu son durumda da bu iddiayı görüyoruz. Sessiz kalmak mümkün değil, aydınlığa kavuşturulması lazım. Beşiktaş taraftar camiası bütün kulüplerin taraftarlarının nezdinde de saygı kazanmış, çok özel, sporcu niteliği olan taraftar grubudur. Bunların bazı organizasyonlarla etkilenmeye çalışılması görüntüsü düşündürücüdür. İbret ve üzüntüyle izliyoruz.”

BAYKALLI AÇILIŞA YOĞUN İLGİ

CHP eski Lideri Baykal’ın katıldığı açılışa yaklaşan yerel seçimler öncesi siyasi ilgi de yoğun oldu. Antalya Barosu Başkanı Alper Tunga Bacanlı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Osman Budak, Antalya Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Hasan Subaşı gibi isimlerle birlikte açılış, aralarında Antalya Büyükşehir Belediye Başkan aday adayı Cavit Arı’nın da bulunduğu çok sayıda belediye başkan ve belediye meclis üyesi aday adayını da biraraya getirdi. Açılışta CHP Antalya milletvekilleri Osman Kaptan, Gürkut Acar, Arif Bulut ve Yıldıray Sapan da yer aldı.