CHP’li Kaya, Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak sordu: Hani paranın itibarı milletin itibarıydı?

CHP’li Kaya, Erdoğan’ın sözlerini hatırlatarak sordu: Hani paranın itibarı milletin itibarıydı?
13 Kasım 2021 10:41

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Erdoğan’ın geçmişte ekonomiyle ilgili söylediklerini hatırlatarak, “Milletten yetki istediler, ‘kurla enflasyonla mücadele edeceğiz’ dediler, ‘1 dolar 1 TL olacak’ dediler, ‘paranın itibarı Milletin itibarıdır’ dediler. 1 dolar 10 TL oldu. Paramız pul oldu. Bu, iş bilmezliğin ve kötü yönetimin sonucudur.” dedi.

 

 

 

TBMM Genel Kurulundaki konuşmasına, 83’üncü ölüm yıldönümü nedeniyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak başlayan CHP Milletvekili Kaya; “Bu toprakları bize vatan yapan Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle, minnetle ve özlemle anıyorum. Bizlere cennet gibi bir ülke, cennet gibi bir vatan bıraktı fakat sonrasında bu vatanı yönetenler, iktidar olanlar maalesef onun emanetinin kıymetini bilmediler. Bilmedikleri için de bugün, Türkiye Cumhuriyeti devletinin 10 lirası 1 Amerikan dolarına eşit hâle geldi.” dedi.

 

 

“ATATÜRK’Ü ANLASALARDI BU TABLO YAŞANMAZDI”

 

 

“Eğer bu ülke Büyük Atatürk’ün söylediği ‘Benim manevi mirasım akıl ve bilimdir.’ sözünden biraz ders alsaydı, yönetenler bu sözü anlayabilmiş olsaydı, bugün bu tabloyu yaşamıyor olacaktık. Üzülerek ifade ediyorum, ülkeyi yönetenler ne Atatürk’ü ne de söylediklerini anlamamışlar.” diyen Ahmet Kaya, konuşmasında şunları söyledi:

 

 

1 DOLAR 10 LİRA OLDU

 

 

“AKP Genel Başkanı ve Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimlerinden hemen önceydi, çıkıp ekranlarda; ‘Bu kardeşinize yetkiyi verin, dolarla, kurla, enflasyonla nasıl mücadele ediliyor, bunu sizlere göstereyim.’ Demişti ve bir başka konuşmasında da ‘1 dolar 1 TL olacak.’ demişti. Bunları hepimiz hatırlıyoruz. Maalesef bugün 1 dolar 10 TL oldu.”

 

 

“YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKTİLER”

 

 

“Atatürk’ün bize bıraktığı o cennet gibi ülke ne hâle geldi! Fabrikalarımız satıldı, üretim araçlarımız satıldı, limanlarımız satıldı, özelleştirme adı altında yandaşlara peşkeş çekildi. Yaratılan güvensizlik ortamı nedeniyle paramız gün geçtikçe değerini kaybetti.”

 

 

“HANİ PARANIN İTİBARI MİLLETİN İTİBARIYDI?”

 

 

“Yine, Sayın Erdoğan’ın parayla ilgili bir sözü var, bunu da hatırlatmam lazım: ‘Para tıpkı bayrak gibi, tıpkı millî marş gibi bir ülkenin gücünü, itibarını, bağımsızlığını simgeler. Paranın itibarı, milletin itibarıdır’ demişti, böyle bir tweeti var. Şimdi, 1 Amerikan doları bizim 10 liramız hâline gelmişse Erdoğan’ın bu sözünü nereye koyacağız? İktidar yetkililerine söylüyorum: Çıkıp bunu bize izah edin.”

 

 

“128 MİLYAR DOLARI ÇARÇUR ETTİNİZ”

 

 

“128 milyar dolarımız vardı hazinemizde, bu para ne oldu? İktidar yetkililerine bunu sorduk, Sayın Genel Başkanımız sordu, milletvekili arkadaşlarımız sordu; iktidar kanadından, her kafadan bir ses çıktı adeta, kimin ne dediği anlaşılmadı. Bu paranın akıbeti konusunda henüz hiç kimse net bir bilgiye sahip değil ama şunu biliniyoruz; Ülke iyi yönetilmediği için bu para bir anlamda çarçur edilmiş oldu.”

 

 

“AKP İKTİDARDAN DÜŞÜNCE DOLAR DA DÜŞECEK”

 

 

“Ülkede bugün güven yok, güven olmadığı için, ülke kötü yönetildiği için sürekli zamlar, sürekli enflasyon, insanların sürekli açlıkla, yoksullukla sınanmasıyla geçiyor ömrümüz. Umut ediyorum ki bu kötü günler kısa süre sonra bitecek ve ilk seçimde AKP iktidardan düştüğünde dolar fiyatları da hızla düşecek. ‘Geliyor gelmekte olan’.