CHP’li Gürer: Modern köleliğe dönüşen çalışma yaşamında, emeğin hak gaspı arttı!

CHP’li Gürer: Modern köleliğe dönüşen çalışma yaşamında, emeğin hak gaspı arttı!
30 Nisan 2024 08:42

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, AKP iktidarları döneminde çalışma yaşamının modern köleliğe dönüştüğünü söyledi. Emekçilerin haklarının siyasi iktidar düzenlemeleri ile gasp edildiğini ve işçilerin grev hakkının dahi engellenerek mücadele gücünün iktidar eliyle kırıldığını belirtti.

 

 

Gürer, TBMM çalışmalarında çalışma yaşamındaki sorunlar ve işçi haklarıyla ilgili çok sayıda kanun teklifi ve meclis araştırma önergesi verdiğini söyledi. ‘İşçilerin çalışma hayatında karşılaştığı sorunlar, ekonomik durumları ve işçi hakları ile ilgili TBMM Başkanlığına sunduğumuz çalışmalarımız ya Meclis gündemine alınmıyor ya da iktidar oylarıyla reddediliyor. Bir an önce işçilerin sorunlarına odaklanan bir anlayışla işçilerin yaşadığı sorunların çözüme kavuşturulması gerekmektedir’ dedi.”

Kamuda taşeron sisteminin kaldırılıp taşeron çalışanların tamamının kurum kadrosuna alınması, örgütlü ve güvenceli çalışma koşullarının yaratılmasını, geçici ve mevsimlik işçiler ile Toplum Yararı Projesi kapsamında 10 ay çalışıp 2 ay işsiz bırakılan MEB çalışanlarına sürekli kadrolarının verilmesini, örgütlenmenin önündeki tüm engellerin kaldırılmasını, hizmet sektörü dahil tüm kesimlerde üreten herkesin emeğinin değer bulmasını, işçi, memur, çiftçi, emekli, esnaf tüm kesimlerin sorunlarından bir an önce arınmasını isteyen CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, zor şartlarda emek verip üreten tüm emekçilerin 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyorum.

 

 

GÜRER’İN 1 MAYIS MESAJI

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 1 Mayıs, işçinin, emekçinin, fabrikada, tarlada üretimin olduğu her alanda çalışanların bayramıdır. Emeğin bayramına emekçiler açlık sınırı altında bir gelir ve budanan haklar ile giriyorlar. İş cinayetlerinde Avrupa birincisi, örgütlenmede baskı altında olan yaşam koşulları ile de boğuşan çalışanların özlük hakları da neredeyse yok noktasına taşınmıştır. Staj ve çıraklık ile başladığı gün yaşlılık sigortası başlatılmayarak yaratılan mağduriyet ile kademeli emeklilik düzenlemesi de yapılmayarak emeklilik hakkı gasp edilenlerle birlikte en önemli sorunların başında gelmeye devam etmektedir” dedi.

 

 

KADIN VE ÇOCUK İŞÇİLERİN SORUNLARI

 

 

Kadın ve çocuk işçilerin yaşadıkları sorunların arttığını belirten CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ekonomik sorunların artmasıyla birlikte kayıt dışı çalışmanın yanında çocuk işçi sayısında da artışa neden olduğunu ve kadın ile çocuk işçilerinde mobbingin başta olmak üzere çalışma koşullarının ağırlığı ile oluşan sorunlar yanında kayıt dışı çalışmanın da arttığına dikkat çekti.

 

 

KURALSIZ VE GÜVENCESİZ ÇALIŞMA

 

 

Türkiye’de çok sayıda işçinin esnek, güvencesiz ve kuralsız bir şekilde çalıştırıldığının bilinmesine rağmen, bu sorunların çözümüne yönelik yeterli mücadele yapılmadığını ifade eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, örgütlenmenin ve sendikalaşmanın önündeki engellerin de bir an önce kaldırılmasının gerektiğini söyledi.

 

 

EMEK SORUNLARI ARTTI

 

 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Emeğin en az değer gördüğü, emekçilerin tüm haklarının sınırlandığı bir süreç yaşadığımızı belirtiyoruz. Tüm sorunlar için kanun teklifi, Meclis araştırması, soru önergesi veriyoruz. Bu önergelerimiz Meclis’te ele alınmalı ve sorunlara çözüm sağlanmalıdır. Serbest piyasa ekonomisi tam bir soygun ekonomisine dönüştü. Emekçiler modern köle olarak görülüyor. Düşük ücret ve güvencesiz çalışma olağanlaştırılmaya devam ediyor. Modern köleliğe dönüşen çalışma yaşamında emeğin hak gaspı artıyor. 1 Mayıs emeğin bayramında bir kez daha işçinin ve emekçinin haklarının verilmesini talep ediyoruz ve mücadelelerinde yanlarında olmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. 1 Mayıs kutlu olsun.” dedi.