CHP’li Bulut: Kur artışı KOBİ’leri de vurdu!

CHP’li Bulut: Kur artışı KOBİ’leri de vurdu!
6 Aralık 2021 11:07

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, dolar kurundaki artış nedeniyle KOBİ’lerin borçlarının rekor seviyeye ulaştığını bildirdi. KOBİ’lerin yaklaşık 17,2 milyar dolarlık döviz kredisi borcu bulunduğunu kaydeden Bulut, son üç ayda dolardaki artışın KOBİ’lere maliyetinin 80 milyar TL olduğunu belirtti.

 
ANKARA///

 
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, dolar kurundaki artışın küçük ve orta ölçekli işletmeleri vurduğunu kaydetti. KOBİ’lerin bankalara olan borçlarının bu yılın ilk 10 aylık döneminde 111,7 milyar lira artarak 1 trilyon 18 milyar liraya kadar yükseldiğini kaydeden Bulut, sektörün kredi borcundaki artışın önemli bir kısmı da döviz kredilerinin kur farkından kaynaklandığını ifade etti.

 
289 BİN KOBİ TAKİPTE

 
KOBİ’lerin yaklaşık 17,2 milyar dolarlık döviz kredisi borcu bulunduğunu belirten Bulut, işletmelerin kredi borcunun sadece döviz kurunda yaşanan artış yüzünden son üç aylık dönemde 80 milyar lira arttığını bildirdi. Bulut, “KOBİ’lerin bu borcunun 54,9 milyar liralık kısmı zamanında ödeyemedikleri için bankalar tarafından takibe alınan krediler oluşturuyor. 289 bin KOBİ bankaların takibinde bulunuyor” dedi.

 
VATANDAŞIN BORCU 1 MİLYAR 50 MİLYON TL

 
Vatandaşların bankalara, TOKİ’ye varlık yönetim şirketlerine ve finansman şirketlerine olan borcunun da 1 milyar 50 milyon TL’yi bulduğunu kaydeden Bulut, vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalar tarafından icraya verilen takipteki borçlarının 17,5 milyar lirasının tüketici kredilerinden, 5,8 milyar lirasının da kredi kartlarından olmak üzere toplam 23,3 milyar lira düzeyinde bulunduğunu belirtti.

 
HALK FAKİRLEŞİYOR

 
Vatandaşın ve esnafın borç içinde yüzdüğünü söyleyen Bulut, “Serbest düşüşe bırakılan Türk lirası ABD doları karşısında yıl başından bu yana yüzde 46,3 değer kaybetti. Ekonomik kriz, enflasyon ve döviz kurundaki önlenemez artış nedeniyle yurttaşın alım gücü azaldı. İşsizlik, yoksulluk, ödenemeyen borçları arttı. Kur her arttığında vatandaşın borcu da katlanıyor. ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ diyen Erdoğan, vatandaşı denek olarak kullanarak yeni bir ekonomi modeli deniyor. Türkiye’de uygulanan ekonomi modeli fakirleştirme modelidir” dedi.