CHP’li Budak: İktidarın elinde toprağımız ve pasaportumuz dışında satabileceği bir varlık kalmadı

CHP’li Budak: İktidarın elinde toprağımız ve pasaportumuz dışında satabileceği bir varlık kalmadı
8 Kasım 2022 10:57

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak “Gayrimenkul alımları dışında, doğrudan yabancı sermaye girişi neredeyse durdu. İktidarın elinde toprağımız ve pasaportumuz dışında satabileceği bir varlık kalmadı” dedi.

 

 

CHP Antalya Milletvekili ve Sanayi ve Ticaret Komisyonu Üyesi Çetin Osman Budak, Türkiye’nin dış ticaret dengesinde yaşanan bozulmanın ekonomide çok ciddi kırılganlıklara neden olduğunu söyledi.
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ticaret Bakanlığı 2023 yılı bütçesi görüşmelerinde konuşan Budak, “Sayın Ticaret Bakanı pandemi sonrası Türkiye’nin bir üretim üssü olacağını söylüyor ama rakamlar Sayın Bakanı desteklemiyor. 2022 yılının ilk 8 ayında ülkemizde doğrudan yabancı sermaye yatırımı 6 milyar 832 milyon dolar. Bunun 4 milyar 331 milyon doları, yüzde 62’si gayrimenkul satışı. Gayrimenkul alımları dışında, doğrudan yabancı sermaye girişi neredeyse durdu. İktidarın elinde toprağımız ve pasaportumuz dışında satabileceği bir varlık kalmadı” dedi.

 

 

“Dış ticaret açığımız her geçen gün artıyor”

 
Bakan Mehmet Muş’un göreve geldiği Nisan 2021’de ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 85 olduğunu hatırlatan Budak, şöyle konuştu:

“Sayın Bakan siz göreve geldiğinizde yüzde 85 olan ihracatın ithalatı karşılama oranı, son verilere göre yüzde 69’a geriledi. Sürekli enerji ve altın ithalatımızı ve bu mallardaki fiyat artışlarını bahane ediyorsunuz. Ticaret Bakanlığı sitesinden aldığım verilere göre, enerji ithalatını çıkarırsak ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 88. “Altın ithal ettik.” dediniz enerji ve altını da çıkarırsak ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 94. Enerji ve altını hariç tutsak dahi, ihracatımız ithalatımızı karşılamaya yetmiyor. Uygulanan yanlış politikalar nedeniyle dış ticaret açığımız her geçen gün artıyor. Size göre bu düşüşün nedeni nedir?

 

 

“Toprak ve konut satıyoruz”

 
2021 yılında Türkiye 13 milyar 345 milyon dolar doğrudan yabancı sermaye girişi sağlamış fakat bunun yüzde 42’si yani 5 milyar 643 milyon dolarlık kısmı gayrimenkul. Vatandaşlık veriyoruz bir şekilde, gayrimenkul yani toprak ve konut satıyoruz böyle bir rakam geliyor. Şimdi, yeni, 2022 yılının rakamlarını sizin verilerinizden aldım: Doğrudan gelen 6 milyar 832 milyon doların 4 milyar 331 milyon doları gayrimenkul satışı. Bu, doğrudan yatırım kabul ediliyorsa Türkiye’de doğrudan yatırımın tanımı nedir? Yani eğer doğrudan yatırıma biz sanayi kuruluşları olarak kabul edeceksek bu rakamların revize edilmesi gerekmiyor mu? Gerçek rakamın, doğrudan yatırımın 2 milyar dolar olduğuna dikkat çekmek istiyorum”

 

Farklı veriler

 
Sayın Bakan, ocak-eylül arasında ithalatımız 272 milyar dolar. TÜİK’e göre ise 271 milyar 249 milyon dolar; şimdi hangisine inanacağız? Sizden bununla ilgili bir açıklama bekliyorum. Arada 800 milyon dolar gibi bir fark var, 800 milyon dolar siz daha fazlasınız; TÜİK’e göre ise bu rakam 800 milyon dolar daha aşağıda. Yani bu hesap hatası mı yoksa yılsonundaki cari hesapla ilgili, cari açıkla ilgili bir çalışma mı, onu da anlamadık çünkü Turizm Bakanlığının rakamlarını da yukarı doğru revize ettiğini geçtiğimiz günlerde gördük. Bu fark nereden kaynaklanıyor?