CHP’li Ateş: Ücretsiz doğalgaz desteği en az 1 yıl uzatılmalı!

CHP’li Ateş: Ücretsiz doğalgaz desteği en az 1 yıl uzatılmalı!
25 Nisan 2024 09:30

CHP Bolu Milletvekili ve TBMM Sanayi ve Enerjisi Komisyonu üyesi Türker Ateş, mayıs ayında sona erecek ücretsiz 25 m3 doğalgaz uygulamasının uzatılması çağrısı yaptı.

 

 

Dünya’da doğalgaz fiyatlarının ucuzlaması nedeniyle uygulamanın devlete maliyetinin öngörülenden yüzde 37 daha az gerçekleştiğini ifade eden Ateş, “Yaklaşık 8 milyar lira öngörülen ücretsiz 25m3 doğalgaz uygulamasının maliyeti, 5,1 milyar lirada kaldı. Uygulama en az 1 yıl uzatılmalı. Tasarrufu kamu harcamalarını kısma gerekçesiyle yoksulun doğalgaz faturasından yapmayın” dedi. Ateş, “Mayıs ayında sona erecek uygulama sonrası doğalgaz faturalarına yaklaşık 150 lira civarında ek maliyet yansıtılacak. İktidar önümüzdeki dört yıl seçim yok diye bu uygulamayı sonlandırmamalı. Vatandaşa yansıtılacak 150 lira ek fatura bedeli devleti krizden kurtarmaz” dedi.
Ücretsiz doğalgaz uygulamasını iktidarın seçim yatırımı olarak hayata geçirdiğini hatırlatan Ateş, şöyle konuştu:
“SEÇİM YOK DİYE UYGULAMAYI SONLANDIRMAYIN”
“İktidar 2023 yılı genel seçimleri öncesi, ‘yerli gaz çıkarılmasına başlandı’ müjdesiyle bu uygulamayı başlattı. Yerli doğalgaz üretimi beklenen seviyeye çıkarılamadı ancak uygulama vatandaşlarımıza bir nebze de olsa nefes aldırdı. Geçen yıl eylül ayında soru önergemize yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ücretsiz doğalgaz uygulamasının devlete maliyetinin yaklaşık 8 milyar olacağını öngörüyordu.
Uygulama biterken başka bir önergemize birkaç gün önce verilen yeni yanıtta, maliyetin 5,1 milyar lirada kaldığı görülüyor. Ücretsiz doğalgazın devlete maliyeti katlanılabilir seviyelerde. Devlet için küçük olan bu maliyet, ekonomik krizde bunalan vatandaşlarımızın bir nebze de olsa rahatlamalarına yol açıyor. Sosyal devlet olmanın gereği olarak uygulama uzatılmalı. Seçim yok diye ücretsiz doğalgaz uygulamasını sonlandırmayın. İktidar kendi yarattığı krizin faturasını vatandaşın sırtına yıkmamalı”