CHP’li Akın: Tek bir günü değil, 365 günü açıklayın!

CHP’li Akın: Tek bir günü değil, 365 günü açıklayın!
28 Temmuz 2021 08:39

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yap-işlet-devret projesi kapsamında araç geçiş ve gelir garantisi verilen projelerin tek bir gününün değil, şeffaf bir şekilde her zaman açıklanması gerektiğine işaret ederek, Yalnızca bir güne ilişkin verileri açıklaması kamu bütçesinde büyük bir yük olan garantileri masumlaştırmaya yönelik bir girişimdir. 17 gün süren ve otoyol ve köprülerin boş kaldığı tam kapanmanın faturasını açıklayamayanlar, şimdi kamu bütçesinde kara deliğe dönen garantileri masumlaştırmak istiyor” değerlendirmesinde bulundu.

 

 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun geçiş garantileriyle ilgili açıklamalarını değerlendirdi. CHP’li Akın, şunları dile getirdi:

 
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Osmangazi Köprüsü’nden 24 Temmuz 2021 tarihinde 64 bin 406 araç geçtiğini; 40 bin araç geçiş garantisinin gerçekleşme oranının rekor kırdığını sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamayla duyurmuştur. Sayın Karaismailoğlu yine aynı tarihte İzmir-İstanbul otoyolunun farklı kesimlerindeki gerçekleşme oranlarını da kamuoyuna açıklayarak, yap-işlet-devlet projelerinin rekor kırdığını ifade etmiştir.

 
TEK BİR GÜNÜ DEĞİL, 365 GÜNÜ AÇIKLAYIN

 
Öncelikle kamu bütçesinde adeta kara deliğe dönüşen garantilerle ilgili yapılan bu açıklama tamamen kamuoyunu yanıltmaya yöneliktir. Söz konusu YİD projelerinin rekor kırıp kırmadığını anlamak için tek bir güne değil, 365 günün tamamına bakılması gerekmektedir. Sayın Karaismailoğlu’nun rekor kırdığını belirttiği 24 Temmuz 2021 tarihi hem aylar sonra pandemi kısıtlamalarının uygulanmadığı; hem de 9 gün süren Kurban Bayramı tatili sonuna denk gelmektedir. Hâlihazırda şehirlerarası yollardaki trafiğin en üst noktaya ulaşacağı bir dönemi üzerinden YİD projelerini değerlendirmek hatalı bir bakış olacaktır.

 
GARANTİLERİ MASUMLAŞTIRMA GİRİŞİMİ

 
Osmangazi Köprüsü ve İzmir-İstanbul Otoyolu’nun dışında Türkiye’de pek çok araç ve gelir garantisi verilen otoyol ve köprü bulunmaktadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı; araç ve gelir garantisi verilen bu projelerle ilgili bugüne kadar soru önergelerine ticari sır gerekçesiyle yanıt vermeyerek sessiz kalmıştır. Yalnızca bir güne ilişkin verileri açıklaması kamu bütçesinde büyük bir yük olan garantileri masumlaştırmaya yönelik bir girişimdir.

 
17 GÜNÜN FATURASINI AÇIKLAYAMADILAR

 
Türkiye’de 29 Nisan – 17 Mayıs 2021 tarihleri arasında uygulanan tam kapanma döneminde şehirlerarası yolculuklarda kısmen yasaklanmıştır. Bu tarihlerde bomboş kalan otoyol ve köprülerde verilen garantiler ise ödenmeye devam etmiştir. Bu durum dikkate alındığında 17 günün yalnızca Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’ne verilen garanti tutarı toplamda 36 milyon 210 bin dolar tutarındadır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bu tarihler arasında gerçekleşme oranlarının ne olduğu yönündeki sorularımızı ise yanıtsız bırakmıştır. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tek bir günün verilerini açıklamak yerine YİD kapsamında araç geçiş ve gelir garantisi verilen tüm projelerle ilgili gerçekleşme oranlarını şeffaf bir şekilde açıklamalıdır.