CHP’de kritik PM!

CHP’de kritik PM!
12 Şubat 2024 06:51

Meclis’te yasama çalışmaları bir yandan devam etse de yerel seçim gündemi tüm kulislerin en sıcak konusu.

 

 

Gözler siyasi partilerin duyuracağı son adaylarda ve olası son dakika iş birliklerinde.

 

 

Bugün CHP’de kritik bir Parti Meclisi toplantısı yapılacak. CHP’nin Çankaya ve Kadıköy’ün de aralarında bulunduğu bazı seçim çevrelerindeki adayları bugün  düzenlenecek MYK ve PM toplantılarının ardından netleşecek.

 

CHP Parti Meclisi (PM), bugün saat 18:00’de uzun süredir beklenen toplantısını yapacak. İstanbul’un kalan ilçeleri, önseçimleri biten iller ve Çankaya aday adayları ele alınacak. Öncesinde ise merkez yönetim kurulu toplantısında Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a gösterilen tepkiler ve yeni yapılan anket değerlendirilecek. Çankaya ilçesinde bazı aday adayları ortak bir bildiri hazırladı. Bildiride “Aday adaylığı başvurusu yapmış olanlar içinden adayların belirlenmesi, hukuksal bir zorunluluktur” denildi. Bugünkü toplantı sonrasında belirlenecek adaylar için il tanıtım toplantıları düzenlenecek.

Parti kulislerinde Çankaya adaylığı için aynı zamanda parti meclisi üyesi olan Hüseyin Can Güner’in adı konuşuluyor. Güner’in genç bir aday olduğu ve yeni parti yönetiminin “değişim” sloganıyla kazandığı kurultay sonrası Çankaya gibi önemli bir yerde aday gösterilmesinin CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in verdiği “Partide yeni ve genç yüzlere görev vereceğiz” sözünü göstermesi açısından sembolik bir önemi olduğu için tercih edildiği söyleniyor.

 

 

YÜKSEL ÖRNEK GÖSTERİLDİ

 
Güner’in genç olduğuyla ilgili eleştirilere karşı ise ikinci dönemi için aday gösterilen Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel örnek gösteriliyor. Bunun yanında önseçimleri biten Edirne gibi illerde de adaylar resmen ilan edilecek. Parti tamamlanan adaylarıyla pazar günü Ankara Spor Salonu’nda tanıtım toplantısı düzenleyecek. Toplantıda partinin seçim beyannamesi, sloganı ve müziği de duyurulucak.

CHP’deki PM toplantısı öncesi MYK toplantısı ile Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş’a gösterilen tepkiler değerlendirilecek. Savaş için yeniden yapılan anket de MYK üyelerinin önünde olacak. Bu kapsamda MYK üyelerinin PM’ye Savaş’ın adaylığının geri çekilmesi ya da çekilmemesi yönünde bir görüş iletmesi bekleniyor.