Çalışanların yüzde 38’i, emeklilerin yüzde 58’i, işsizlerin yüzde 45’i CHP’ye oy verdi!

Çalışanların yüzde 38’i, emeklilerin yüzde 58’i, işsizlerin yüzde 45’i CHP’ye oy verdi!
20 Nisan 2024 10:51

IPSOS araştırma şirketi tarafından gerçekleştirilen seçim sonucu araştırması sonuçları dikkat çekti. Peki hangi seçmen hangi partiye oy verdi?

 

 

31 Mart Yerel Seçimleri’nde CHP’nin birinci parti konumuna yükselmesi ve AKP’nin ikinci partiye gerilediği sandık sonuçlarına ilişkin gelişmeler sürüyor. Araştırma Şirketi IPSOS’un Türkiye CEO’su Sidar Gedik, katıldığı yanında seçim sonuçlarıyla değişen dengeler üzerine yaptıkları son araştırma hakkında bilgi verdi.

Araştırmaya göre CHP seçmeninin yüzde 10’u AKP seçmeninin yüzde 26’sını oy kullanmadı. Ayrıca çalışanların, ev hanımlarının ve emeklilerin kime oy verdiği de belirlendi.

Gedik, araştırma sonuçlarını 31 Mart seçimlerinden sonraki iki günde (Pazartesi ve Salı günü) yaptıkları görüşmelerle elde ettiklerini belirtti. Habertürk yayınında konuşan Gedik, online ve telefon görüşmesi olmak üzere toplamda 2 bin 29 kişiyle görüştüklerini söyledi.

 

Gedik, açıklamalarına şöyle devam etti:

 

 

“Seçime katılım oranı yaklaşık yüzde 78,5. Bizim örneklemimizin de yine yaklaşık yüzde 78,5’i (1521 kişi) o seçimde oy kullananlardan yüzde 21,5’i de oy kullanmayanlardan (431 kişi) oluşuyor. Toplamda yüzde 95 güven aralığında bugün inceleyeceğimiz rakamlar +-2,2’lik bir yanılma puanına sahip.”

 

 

Gedik, bu açıklamanın ardından araştırmanın sonuçlarını paylaştı. Araştırmanın sonuçlarına göre:

 

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanan AKP seçmeninin yüzde 84’ü bu seçimlerde de oy kullanmış, yüzde 16’sı sandığa gitmemiş.
CHP seçmeninin yüzde 10’u oy kullanmaya gitmemiş

 

Geçen seçimlerde oy kullanıp bu seçimlerde oy kullanmayan seçmenlerin yüzde 26’sını AK Parti seçmeni oluşturuyor.

Gedik’in sonuçlarını paylaştığı araştırmaya göre, AKP seçmeninin yüzde 13.3’ü, MHP seçmeninin yüzde 20.4’ü, İYİ Parti seçmeninin yüzde 42.6’sı CHP’ye oy verdi.

Araştırmada çalışma durumlarına göre oy dağılımları da belirlendi.

 
Elde edilen sonuçlar şöyle:

ÇALIŞANLARIN yüzde 38’i CHP’ye, yüzde 33’ü AKP’ye oy verdi.
EMEKLİLERİN yüzde 58’i CHP’ye, yüzde 21’i AKP’ye oy verdi.
EV HANIMLARININ yüzde 43’ü AKP’ye, yüzde 32’si CHP’ye oy verdi.
İŞSİZLERİN yüzde 45’i CHP’ye, yüzde 27’si AKP’ye oy verdi.