Bir yılın ardından Hatay’a umut olan ‘100. yıl köyü’

Bir yılın ardından Hatay’a umut olan ‘100. yıl köyü’
8 Şubat 2024 09:00

Mustafa Kemal Üniversitesi, Jandarma Asayiş Vakfı, Gülmek İyileştirir Derneği, Blocks for Hope gönüllüleri ve iyilik elçileri Sanatçı Uğur Aslan ve Sanatçı İlker Ayrık tarafından kurulan 100. Yıl Köyü Platformu, Hatay’da depremzede vatandaşlara yuva olmak için hayata geçirilen 100. Yıl Köyünün temellerini attı. 255 ev ve 2000 kişi kapasiteli 100. Yıl Köyü içerisinde yer alan yapılar Hatay’ın sosyokültürel yapısı ve geçmişten gelen yapılaşması ile bugünkü modern mimarisi bir araya getirilerek çelik konstrüksiyon ile taşınan ana iskelet ve genel yapıyı çevreleyen kerpiç duvarlar ile sürdürebilirliği arttırıcı etmenlerle oluşturuldu. 100. Yıl Köyü Platformu, ‘100. Yılda Umut Var’ diyen herkesi projeye destek vermeye davet ediyor.

 

 

100. Yıl Köyü Platformu tarafından hayata geçirilen hem yerel hem de ulusal düzeyde kalkınmayı odak noktasına alarak sürdürülebilir gelişimi destekleyen 100. Yıl Köyü Projesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında umut ve dayanışmayı desteklemek amacıyla Hatay’da hayata geçirildi. Gönüllü iş insanlarından oluşan Blocks for Hope oluşumu, Jandarma Asayiş Vakfı, Gülmek İyileştirir Derneği, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, onlarca bireysel ve kurumsal gönüllü, Türkiye Cumhuriyeti’nin temel amaç ve değerlerini iyilik vizyonuyla faydaya dönüştüren projede buluştu.

 

 

100. Yıl Köyü’nün detayları 6 Şubat depreminin yıl dönümüyle düzenlenen etkinlikte davetliler ve kamuoyu ile paylaşıldı. Davetliler arasında olmakla birlikte pek çok ünlü ismin yanı sıra değerli destekçi kurumlar yer aldı.

 

 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Kampüsü içerisindeki Jandarma Asayiş Vakfı Yerleşkesi’nde kurulmakta olan, 255 ev ve 2000 kişi kapasiteli 100. Yıl Köyü içerisinde yer alan yapılar Hatay’ın sosyokültürel yapısı ve geçmişten gelen yapılaşması ile bugünkü modern mimarisi bir araya getirilerek çelik konstrüksiyon ile taşınan ana iskelet ve genel yapıyı çevreleyen kerpiç duvarlar ile sürdürebilirliği arttırıcı etmenlerle oluşturuldu.

 

 

Yapılar, depremzede ailelerin ücretsiz kullanımına sunulduktan sonra, uzun vadede Öğrenci Yurdu ve çeşitli Üniversite birimleri olarak Üniversite yönetiminde kullanılmaya devam edilecek. Yerleşkelerden elde edilecek gelirin, ihtiyaç sahibi öğrencilere aktarılmak üzere Üniversite Burs Fonunna devredileceği 100. Yıl Köyü projesi, aynı zamanda içerdiği atölyelerle yerel üretimde kalkınma ve istihdamın artmasına da destekleyecek.

 

 

Toplam maliyeti, arsa değeri hariç 125 milyon TL olan Hatay Jandarma Asayiş Vakfı’na 10 yıllığına tahsis edilen Mustafa Kemal Üniversitesi arazisi üzerindeki 100. Yıl Köyü’nün projenin altyapısı AFAD tarafından tamamlandıktan sonra, üstyapısı yine 100. Yıl Köyü Platformu paydaşları tarafından tamamlanacak.

 

 

100. Yıl Köyü’nün atık yönetimi gibi çevre duyarlılığı yaklaşımlarına odaklarına aldıklarını aktaran 100. Yıl Köyü Platformu İcra Kurulu Üyesi ve proje mimarı Burçin Gürbüz 100. Yıl Köyü’nün sürdürebilirlik üzerine öncü yapılardan biri olmasını hedeflendi. 100. Yıl Köyü arazisinde bulunan ağaçlar korunarak yapılan, çevreye duyarlı bir proje olarak tasarlandı. Özellikle atık yönetimi, yağmur suyunun dönüştürmesi ve enerji sistemlerinde minimum sarfiyat gibi yaklaşımlar ile ilerleniyor. Cephe’nin kerpiç olması, iklim ve doğa ile uyumlama çalışmamızdan gelmekte. Çelik taşıyıcı kullanılarak da binanın hafifleştirerek birçok yükü bertaraf etmesi ve bina içinde kullanılan kimyasal miktarların azaltması sağlandı. Çatılara konulacak fotovoltaik paneller sayesinde ise 100. Yıl Köyü’nün elektrik enerjisi ihtiyacının bir kısmı da güneş enerjisi ile karşılanacak’ dedi.

 

 

Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Veysel Eren, ‘Hatay’da eğitim devam ederse, hayat devam eder’ diyerek üniversiteye yapılan bu büyük yatırıma dikkat çekerek, teşekkürlerini sundu.

Gülmek İyileştirir Derneği Başkanı ve 100. Yıl Köyü Platformu İcra K. Üyesi Aslı Bastıyalı, ‘100. Yıl Köyü’nün en değerli özelliği çok paydaşlı olması. Jandarma, Üniversite, sivil toplum kuruluşları, gönüllü sanatçılar, gönülllü iş insanları ve sponsor kurumların her biri, bu önemli bir amaç için uyum içinde çalışıyor. İşte bu sebeple bu projenin Umut verdiğine inandık ve sloganının da 100. Yılda Umut Var olmasını istedik. Köyün içerisinde, dayanıklı yaşam alanları yanında, yerel üretime katkı sağlamak amacıyla sabun ve mozaik yapım atölyeleri de bulunacak. dedi.

 

 

Projenin İyilik Elçilerinden İlker Ayrık sürdürülebilir barınma, eğitim ve yerel üretime destek vermek isteyen herkesi 100. Yıl Köyü Platformu altında bir araya gelmeye davet etti. Bağış yapmak isteyenlerin www.gulmekiyilestirir.org.tr adresinde detayları bulabileceklerini ekledi.

 

 

120 dönümlük bir arazi içerisindeki Hatay’a hayat katacak bu büyük yapılanma 100. Yıl Köyü, binlerce üniversiteliye Cumhuriyet’in temel amaçlarının yaşatıldığı bir ekosistem oluşturarak yıllar boyu destek verecek.

100. Yıl Köyü Projesi ve 100. Yıl Köyü Platformu Türkiye Cumhuriyeti’nin değerlerini yaşama ve yaşatma misyonunda bir araya gelmek isteyen herkesi “100. Yılda Umut Var!” demeye davet ediyor.

100. Yıl Köyü Platformu, ‘100. Yılda Umut Var’ diyen herkesi projeye destek vermeye davet ediyor.