Başkan Tugay: Amacımız İzmir’i büyükşehirler arasında en düşük su fiyatına sahip il yapmak

Başkan Tugay: Amacımız İzmir’i büyükşehirler arasında en düşük su fiyatına sahip il yapmak
20 Nisan 2024 09:35

İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi’nde İZSU Genel Kurulu’nda alınacak kararla kentte 0-4 metreküplük su ve atıksu tüketim bedellerinde yüzde 25 oranında indirim yapılması kabul edildi. İZBB Başkanı Cemil Tugay, bunun bir başlangıç olduğunu belirterek, “Amacımız İzmir’i iki sene içerisinde Türkiye’de büyükşehir belediyeleri arasında en düşük su fiyatına sahip il yapmak” dedi.

 

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi (İZBB) Meclisi nisan ayı olağan toplantısı ikinci birleşimi başkan Cemil Tugay idaresinde gerçekleştirildi. Toplantıda, emeklilere yönelik “Emekli Dayanışma Kartı”, 0-4 yaş arası çocuğu bulunan annelerin kentte büyükşehir belediyesine bağlı toplu ulaşım araçlarında kullanabileceği aylık 60 kontör yüklü “Anne Dayanışma Kartı” verilmesi ile İZSU Genel Kurulu’nda alınacak kararla 0-4 metreküplük su ve atıksu tüketim bedellerinde yüzde 25 oranında indirim yapılması kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT Genel Müdürlüğü’nün 2023 yılı faaliyet raporları da meclisten oy çokluğuyla geçti.

 

 

Başkan Tugay, “Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan İzmir değil, Manisa. Yakın zamanda yeni seçilen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız indirim yaptı, sağ olsun. Şimdi onunla sıralama ne oldu bilmiyorum ama indirimde yarışacağız galiba. Haziran’da değil Temmuz’da zam öngörülmüştü. İZSU yöntemimizle görüştük ve bu zammı yeniden değerlendireceğiz. Ama müsaade ederseniz önümüzdeki birkaç ayın muhasebesini yapalım. Bu mesaimin beşinci günü. Arkadaşlarımızla beraber yeni çalışmaları yürütüyoruz. Verimlilik artışı, tasarruf, giderlerin azaltılması yönünde çabalarımız var. Bunların bize sağladığı imkanlar ölçüsünde. Gönül şunu da istiyor; İZSU’nun en büyük gideri elektrik gideri. Keşke hükümetimiz bize elektrikte indirim yapsa da milletimizle birlikte biz de rahat bir nefes alsak… Ben seçim döneminde ‘kademeli olarak su fiyatlarını indireceğiz’ dedim. Bu indirimleri yaparken kurumun işleyişini bozmamamız lazım. Amacımız İzmir’i iki sene içerisinde Türkiye’de büyükşehir belediyeleri arasında en düşük su fiyatına sahip il yapmak. Bunu meclisin huzurunda söylüyorum. Çalışmalarımız bu yönde ilerleyecek. Başlangıç için ilk yaptığımız indirim bu, arkasından devamı gelecek. İnşallah elektrik fiyatlarında da indirim olur” diye konuştu.

 

 

İZMİR’DE SUYA YÜZDE 25 İNDİRİM MECLİSTEN GEÇTİ

 

 

Görüşmelerin ardından oturumda yapılan oylama ile İZSU Genel Kurulu’nda alınacak kararla 1 Haziran’dan itibaren 0-4 metreküp su ve atık su tüketim bedellerinde yüzde 25 oranında indirim yapılması AK Partili ve MHP’li meclis üyelerinin “ret” oylarına karşılık CHP’li meclis üyelerinin “evet” oylarıyla oy çokluğuyla kabul edildi.