Bakan Özer’in ‘Meslek liselerinde ekmek üretilecek’ açıklamasına CHP’li Gök’ten sert tepki!

Bakan Özer’in ‘Meslek liselerinde ekmek üretilecek’ açıklamasına CHP’li Gök’ten sert tepki!
2 Temmuz 2022 10:12

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, meslek liselerinde ekmek üretileceğini açıkladı. Türkiye genelinde 100 meslek lisesinde ekmek fabrikası kurulacağını söyleyen Özer, üretim kapasitesinin ise günlük 1 milyon olacağını belirtti.

 

 

Bakan Özer’in bu açıklamasına tepki gösteren CHP Ankara milletvekili Levent Gök, Bakanlığın öğrencileri ucuz iş gücü olarak gördüğünü söyleyerek bir soru önergesi verdi.

 

 

Gök önergesinde şunları kaydetti:

 

 

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer 26 Haziran 2022 tarihinde yaptığı açıklama ile 81 ilde meslek liselerinde ekmek fabrikası kurularak düşük fiyatlı ekmek üretileceğini duyurmuştur. Covid-19 salgını süresince maske ve dezenfektan üretiminde aynı yöntem kullanılmış, denetimsiz ve güvencesiz bir şekilde çalıştırılan öğrencilere emeklerinin karşılığı ödenmemiştir. Öğrencilerimiz zorunlu staj ücreti olarak asgari ücretin 3’te 1’i oranında ödeme almaktadırlar. Üretimin karşılığının ödenmemesi sonucu geçtiğimiz yıla göre meslek liselerinin karı yüzde 231 oranında artmış, çocuklarımız ucuz iş gücü olarak sömürülmüştür. İktidarın yanlış politikaları sonucunda artan enflasyonun bedeli yine enflasyonun altında ezilen halk kitlelerine ödetilmekte, devlet eliyle yürütülen emek sömürüsünün sona erdirilmesi beklenmektedir.
Bu bilgiler ışığında:
1. Bünyesinde ekmek üretimine başlanmış ve başlanacak meslek liselerini, üretimde çalışan öğrenci sayıları ile birlikte açıklar mısınız?
2. Meslek liselerinde üretilen ekmeğin satışından elde edilecek kardan emekçi öğrencilerimize aktarılacak ücret miktarını açıklar mısınız?
3. Salgın süresince meslek liselerinde üretilen maske ve dezenfektan miktarını ve bu ürünlerin satışlarından elde edilen gelirleri karlılık oranları ile birlikte açıklar mısınız?
4. Salgın süresince meslek liselerinde maske ve dezenfektan üretiminde çalışan öğrencilerimize bu ürünlerin satışından elde edilen gelirlerden herhangi bir ödeme yapılmamasının sebepleri nelerdir?
5. Meslek liselerinde eğitim gören öğrencilerimizin ucuz iş gücü olarak sömürülmesine son verilmesi düşünülmekte midir?