AYM, AKP’nin çıkardığı o yasayı iptal etti

AYM, AKP’nin çıkardığı o yasayı iptal etti
21 Eylül 2023 07:01

Anayasa Mahkemesi (AYM), CHP’nin başvurusu üzerine AKP’nin 21 Kasım 2019 yılında TBMM’den çıkardığı ve yeşil sermaye şirketlerinin mağdur ettiği vatandaşların dava açmasını engelleyen kanun hükmünü iptal etti. 

 

 

Avrupa’da yaşayan Türklerin dini duygularını istismar ederek para toplayan Kombassan, Yimpaş, Jetpa gibi yeşil sermaye şirketlerinin batma noktasına gelmesi ve on binlerce yurttaşın büyük mağduriyetinin ortaya çıkması üzerine AKP, 4 yıl önce 21 Kasım 2019 tarihinde TBMM’den bir kanun çıkarmıştı.

 

Kanunla ismi BERA olarak değiştirilen Kombassan başta olmak üzere yeşil sermaye şirketlerine para yatıran on binlerce yurttaşın hak aramak için dava açması engellenmiş, açılmış olan binlerce dava da yok hükmünde sayılmıştı.

Yasanın TBMM’deki görüşmeleri ve Cumhurbaşkanı’nca onaylanması sürecinde CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve CHP milletvekilleri hem yurt dışında hem de Türkiye’de yeşil sermaye şirketlerinin mağdur ettiği yurttaşlarla bir araya gelmiş, yaptıkları açıklamalarda da AKP’nin yasa ile hak arama yolunu kapatmasının yaratacağı hukuksuzluğa dikkat çekmişlerdi.

 

ERDOĞAN ONAYLAMIŞTI

 

 

Kılıçdaroğlu’nun ‘Bu hukuksuzluğu onaylamayın’ diye çağrı yaptığı Erdoğan, Aralık 2019’da düzenlemeyi onaylamış ve Resmî Gazete’de yayımlanan 7194 sayılı torba kanunla, yeşil sermaye holdinglerine para yatıran yurttaşların davalarla paralarını geri almalarının önü kesilmişti. CHP, kanunun iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurmuştu.

 

 

AYM İPTAL ETTİ

 

 

AYM, 4 yıl sonra geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de yayınlanan kararı ile düzenlemeyi Anayasa’ya aykırı bularak iptal etti. ( ANKA)