Avusturya seçimlerinde 3 Türk kökenli aday meclise girebilir

Avusturya seçimlerinde 3 Türk kökenli aday meclise girebilir
27 Eylül 2013 16:12

Avusturya’da genel seçimler Pazar günü yapılacak.

 

Türkiye kökenli milletvekilli adaylarından Viyana’da Nurten Yılmaz (SPÖ) ve Alev Korun (Die Grüne) Milletvekili olabilecek sıralarda.Tirol’ de Aygül Berivan Aslan Yeşiller’ den parlamentoya girmesi bekleniyor. 3 Türkiye kökenli milletvekilinin Avusturya ulusal parlamentosuna girmesi bekleniyor.

 

Viyana’dan aday gösterilen isimlerden Kemal Yıldız,  Şafak Akçay, Aziz Gülüm, Mustafa Yenici, Ekrem Resul Gönültaş, Öztürk Şenay, Aslan Ergen, SPÖ’ nün milletvekili adayları.

 

ÖVP’ den Türkiye kökenli Şirvan Ekici, Hasan Vural,  Mustafa İşcel, ÖVP ve SPÖ Avusturya vatandaşı olan Türklerin oylarını hedefliyor.  Yabancı düşmanı parti olarak bilinen FPÖ’ den Türk kökenli aday yok. Avusturya Komünist Parti’sinde (KPÖ) Salzburg’da Türkiyeli iki aday Resul Şen 3 sırada Süleyman Vurgun 6 sırada aday oldu.

 

Anketlere göre; 5 parti seçim barajını aşacak.

 

Avusturya’da Meclise girecek milletvekili sayısı 183.  Seçmen sayısı ise 6.4 milyon. Yapılan anketlerde KPÖ ve BZÖ’ nün %4’lük seçim barajını aşamayacakları ortaya çıkıyor. SPÖ, ÖVP, FPÖ, Yeşiller ve Team Frank Stronach seçim barajını aşacaklar. Birinci sırada SPÖ var. ÖVP İkinci FPÖ Üçüncü görünüyor. Yeşiller oylarını artıracak. Stronach ise ÖVP ve FPÖ’ nün oylarını biraz da olsa kendisine çekecek.

 

Yabancılar Yine Oy kullanamayacak.

 

Avusturya vatandaşlığına geçen Türkiye kökenlilerin sayısı yaklaşık 120 bin kişi. Seçmen yaşının 16 olması ve Türk kökenlilerin de genç nüfusa sahip olması oy potansiyelimizi 90 Bin civarında hesaplamamızı gerektiriyor. Ama büyük çoğunluk yaklaşık 275 Bin Türk vatandaşı bu seçimlerde de oy kullanamayacaklar.

 

Avusturya’da faaliyet gösteren SOS Mitmensch Pasaport önemsiz (Pass Egal)  “Bu da benim seçimim” sloganıyla alternatif seçim sandıkları kurdu. 24.09.2013 Saat 15.00’de başlayan oy verme işlemlerine ilgi çoktu. Avusturya pasaportu olmayanlar oy vermek için kuyruğa girdiler. Göstermelik seçim sandıkları, 28 Eylül Cumartesi gününe kadar devam edecek.  Avusturya’da oy verme hakkı olan Türkiyeli seçmenlerin geçen genel seçimde seçime katılım oranı  % 20 civarında. Burada seçimi boykot değil, ilgisizlik söz konusu olduğu düşünülüyor.

 

Vatandaş Türk Kökenli Adaylardan Memnun

 

Ulusal Meclise girebilmek için ÖVP ( Halk Partisi)’nden aday olan Mustafa İşçel 15 Yıldır siyasetin içinde olduğunu ve bu tecrübelerini mecliste göçmenlerin hakkını aramaya yoğunlaştıracağını söyledi. İşçel Göçmen çocuklarının gençlik merkezlerindeki sorunları, kreş, eğitim, trafik ve gelir adaleti konularında çalışmalar yapacağını söyledi.

 

Avusturya Siyasi hayatına müdahil olmak için Türk kökenli milletvekili adaylarının çok olması vatandaşı da memnun etti. Vatandaşlarımızsın seçimlerle ilgili görüşleri şöyle

 

Şener Öztürk “Vatandaşlarımızın mutlaka seçime gidip oy kullanmalarını istiyorum. Adaylarımız kazansın, mecliste sesimiz olsun istiyorum.”

 

Yusuf Oktar “Türk kökenli politikacıların meclise girme çabalarını olumlu karşılıyorum ve hepsine başarılar diliyorum.”

 

Murat Akpınar “Türk kökenli adaylar ayrı ayrı değil de birlikte tek çatı altında seçime girselerdi daha güçlü olurduk.”

 

Feyzullah Andak “Avusturya’da yaşayan göçmenlere en güzel hizmeti verebilecek adayları tespit edip onları destekleyeceğiz.”

 

Yunus Erbek “Meclise girecek olan adaylarımızın Türk örf ve adetlerini unutmamamız için çalışmalar yapmalarını bekliyorum.”

 

Hayrettin Sarıkaya “Adaylarımızın seçimlerden sonra da bizi ziyaret etmelerini bekliyoruz. İşsizlik, Almanca kursları ve eğitim konularında daha çok çaba sarf etmelerini bekliyorum.”