AKP’li belediye tarlaları satışa çıkardı!

AKP’li belediye tarlaları satışa çıkardı!
8 Ocak 2022 07:43

AKP’li Bergama Belediyesi yeni yıla yeni satış kararları ile girdi. Millet İttifakı üyeleri ve muhtarlar, toplam 1 milyon 835 bin metrekare verimli tarım arazisinin satışına karşı çıktı. Satış kararını protesto eden muhtarlar polis tarafından meclis salonundan çıkarıldı.

 

 

 

 

Sözcü’den Gökmen Ulu’nun haberine göre Bergama Belediyesi, 2022 yılının ilk meclis toplantısında toplam 1 milyon 835 bin metrekare verimli tarım arazisini daha satma kararı aldı. Toplantı öncesi ve esnasında muhtarlar protestoda bulundu. Meclis toplantısının yapılacağı Bergama Belediyesi Kültür Merkezi önünde, 6’sı merkezden olmak üzere 40 muhtar bir araya geldi. Muhtarlar ve köylüler, “Tarım arazileri çocuklarımızındır, satılamaz”, “Bu verimli tarım arazileri Bergamalılar’ındır, satılamaz”, “Atalarımızın bize miras topraklarını satmayın” ve “Sat, sat, sat, nereye kadar” yazılı dövizler taşıdı. Muhtarlar ayrıca, “Atalarımızın bize emaneti olan köy arazileri, hiç bedel ödemeden Bergama Belediyesi tarafından satılmak istenilmektedir. Köy halkı olarak satılmasını istemiyoruz. Şiddetle kınıyoruz” yazılı pankart açtı.

 

 

“BU TOPRAKLAR SİZE BABANIZDAN KALMADI”

 

 

Yöre köylülerinden Ramazan Tekin, “Bergama köylülerinin malı üç, beş kişiye peşkeş çekilemez. Sayın belediye başkanı ve yandaşları, bu topraklar sizin babanızdan bize miras kalmadı. Atalarımızdan, dedelerimizden kalan bu yerlerin satılmaması için sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

 

 

“VEBAL ALMAYIN VİCDANINIZIN SESİNİ DİNLEYİN”

 

 

Basın açıklamasını seslendiren Tekkedere Muhtarı Emin Öz, “2014 yılında yürürlüğe giren büyükşehir yasası ile belde ve köyler mahalleye dönüştürüldü. Taşınmazlar belediyelere devredildi. Belediyeler devredilen taşınmazların kira bedelleriyle 7 yıldır bütçelerine gelir sağladı. Şimdi verimli tarım arazilerini satılmak istemektedir. Bize atalarımızdan miras olan bu tarlaları sattırmayacağız. Meclis üyelerinin bu karara imza atarken mağdur olan köylerdeki halkın ve çocuklarının vebalini almamak için vicdanlarının sesini dinlemelerini istiyoruz” dedi.