AKP içinden Cumhurbaşkanı Gül'e 1 minute! AKP'de Gül çatlağı!

AKP içinden Cumhurbaşkanı Gül'e 1 minute! AKP'de Gül çatlağı!
20 Haziran 2013 12:09

AKP’de Cumhurbaşkanı Gül’e tepki var. Gül’ün Gezi Parkı eylemlerindeki tavrı, Cumhurbaşkanlığına yeniden adaylık olarak nitelendi.

AKP milletvekili Şamil Tayyar, “Sayın Cumhurbaşkanı, selden kütük mü kapmak istiyor?” diye sordu…

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün, Gezi Parkı olayları nedeniyle yaptığı açıklamalar, AKP’de sıkıntı yarattı.

Gül’ün bu çıkışları ile, Cumhurbaşkanlığına yeniden adaylığa hazırlandığı görüşü seslendirilmeye başlandı.

AKP Siyasi İşler Başkan yardımcısı ve Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar, “Sayın Cumhurbaşkanı’nın Gezi Parkı olaylarıyla ilgili bazı açıklamaları, bizi rencide etmiştir. Sayın Gül, selden kütük mü kapmak istiyor?” diyerek, bu görüşü açıkça dile getirdi.

AKP tabanı ile milletvekillerinde, Cumhurbaşkanı Gül’e yönelik tepki, özellikle “Mesaj alınmıştır” ve “Demokrasi sadece sandık demek değildir” demeçleri nedeniyle su yüzüne çıktı.

Gül’ün, Gezi Parkı eylemlerine yaklaşımındaki tavrının, hükümet ile ters düştüğü yorumları da yapılıyor.

SELDEN KÜTÜK KAPMAK

AKP Gaziantep milletvekili Şamil Tayyar, Gazeteport’a yaptığı açıklamada, bu durumu açıkça dile getirdi ve “Parti tabanı ve milletvekillerimiz rahatsız” diyerek şunları söyledi:

“Sayın Cumhurbaşkanı’nın, Gezi eylemleri sırasında,
‘Mesaj alınmıştır’ ve ‘Demokrasi sadece sandık demek değildir’ çıkışları, partimiz tabanını ve milletvekillerini rahatsız etmiştir. İktidar ve Sayın Başbakana karşı uluslararası güçlerin de devreye girdiği bir oyun sergilenirken, Sayın Gül’ün bu açıklamaları, selden kütük mü kapmaya çalıştığı düşüncesini akla getiriyor. Bu tavrı bizi rencide etmiştir.”

KANADOĞLU’NUN TEZİ

Tayyar “Demokrasi sadece sandık demek değildir” sözünü 2007’de Yargıtay eski Cumhuriyet Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun söylediğini ve 367 tezini ortaya atarak, Cumhurbaşkanlığı seçiminin sekteye uğratıldığını da belirtti ve şöyle dedi:

“Niyeti farklı olsa da, 2007’de Sabih Kanadoğlu’nun söylediğini, 2013’de Sayın Cumhurbaşkanı’nın da, dile getirdiğini görüyoruz. Kanadoğlu da 2007’de ‘Demokrasi sadece sandık değildir’ dedi ve bu tez üzerinden Cumhurbaşkanlığı seçiminde 367 tartışmaları başlatıldı.

Vesayet bu tez üzerinden yürütüldü. Bugün de Sayın Gül’ün, Gezi Parkı olayları için buradan hareket etmesi şık olmadı.

Ben Sayın Gül’ün yeniden partimizin başına geçeceğine ihtimal vermiyorum.

Konjonktür uygunsa, 2014’de yeniden Çankaya’ya aday olabilir.

Ama Sayın Başbakan Cumhurbaşkanı adayı olacak ise, Sayın Gül’ün de aday olması beklenemez.

Kimin aday olacağına aralarında oturup karar vereceklerdir. Bu konuda şimdiden bir şey söylenemez ama, bugüne bakarsak Sayın Gül’ün Gezi Parkı eylemlerine yaklaşımının, partimizde ciddi bir rahatsızlık yarattığı gerçektir”