3 yıldır mali tablo açıklamayan Yeşilay Meclis gündeminde!

3 yıldır mali tablo açıklamayan Yeşilay Meclis gündeminde!
27 Nisan 2024 13:35

CHP Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, Sağlık Bakanlığı’nın 2023 yılı faaliyet raporuna göre 717 milyon 564 bin TL kaynak aktarılan Yeşilay’ın, 2021 yılından beri mali tablosunu açıklamamasını Meclis gündemine taşıdı. Genç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya; “Yeşilay’ın, 2021 yılı itibarıyla tablolarını açıklamaması konusunda bakanlığınız nezdinde bir girişimde bulunulacak mıdır? Her yıl yüz milyonlarca lira kaynak aktarılan Yeşilay’ın, kaynağı nerelerde kullandığı denetleniyor mu” sorularını yöneltti.

 

 

 

“İKTİDARIN ARKA BAHÇESİNE DÖNDÜ”

 

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kayseri Milletvekili Aşkın Genç, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya verdiği soru önergesinde bu kaynağın nereye harcandığını ve Vakıf ve Dernekler Kanunu gereği mali tablosunu açıklamak zorunda olan Yeşilay’ın 2021 yılından itibaren olan mali tablolarını Meclis gündemine taşıdı.

Genç önergesinde, “Bağımlılıkla mücadele amacıyla kurulan Yeşilay, yönetiminde yer alan isimler itibarıyla ‘İktidarın arka bahçesine dönüştürüldü’ eleştirilerinin odağına oturdu. Kritik önemi bulunan bir kurumun siyasi iktidar tarafından kendisine yakın isimlere istihdam alanı yaratılması amacıyla kullanılması kamuoyunda büyük tartışma yarattı. Yönetimindeki isimler nedeniyle giderek tartışmalı hale gelen kuruma, Sağlık Bakanlığı bütçesinden 2023 yılında 717 milyon 564 bin TL kaynak aktarıldı. Kurumun 2021 yılından bugüne mali tabloları açıklamaması ise tartışmaları daha da büyüttü” değerlendirmesini yaptı.

 

 

CHP’li Genç, Bakan Ali Yerlikaya’ya şu soruları yöneltti:

 

 

Vakıf ve Dernekler Kanunu gereği mali tablolarını şeffaf şekilde kamuoyuna açıklaması gereken Yeşilay’ın, 2021 yılı itibarıyla tablolarını açıklamaması konusunda bakanlığınız nezdinde bir girişimde bulunulacak mıdır?

Her yıl yüz milyonlarca lira kaynak aktarılan Yeşilay’ın, kaynağı nerelerde kullandığı denetleniyor mu?

Yeşilay’a yönelik en son denetim ne zaman gerçekleşmiştir?

Yeşilay’a yönelik gerçekleştirilen denetimin sonuçları nedir?