‘Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ heykeli kaldırılacak iddiası!

‘Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ heykeli kaldırılacak iddiası!
13 Temmuz 2019 12:04

CHP’li Defne Belediyesi tarafından Harbiye-Hidro tesislerinde iki yıl önce monte edilen, ünlü heykeltıraş Mehmet Aksoy’un yaptığı “Kurtuluş Savaşında Atatürk” heykelinin üzerinin kapatılması ve kaldırılacağı iddiaları üzerine, Eğitimci-Yazar Müslüm Kabadayı öncülüğünde kentin tanınmış şair, edebiyatçı, yazar ve eğitimcileri bir imza kampanyası başlattı.

 

 

 

“ATATÜRK HEYKELİNİN GÖLGELENMESİ OLAYI BİZ HATAYLI SANATÇI, ŞAİR VE YAZARLARI ÜZMÜŞTÜR”

 

 

Kampanyayı yürüten Müslüm Kabadayı, Defne Belediye Başkanı İbrahim Güzel’e konuyla ilgili bir mektup gönderdiklerini, ancak cevap alamadıklarının altını çizdiği açıklamasında şunları kaydetti:

“Tarihsel ve kültürel özellikleriyle onur duyduğumuz Hatay’ımızda, sanat ve kültür adına zaman zaman olumsuz durumların da yaşandığına üzülerek tanık olmaktayız. Son olarak, Defne Belediyesi Hidro Park’a, kentimizin ve ülkemizin değerli heykeltıraşlarından Mehmet Aksoy’un yaptığı ‘Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ heykelinin gölgelenmesi olayı, biz Hataylı sanatçı, şair ve yazarları üzmüştür.

Hem sanatın özgünlüğü ve sanatçının özgürlüğüne saygımız, hem de telif hakları bakımından, sanatçının onayı alınmadan yapılan böyle bir yanlıştan dönülmesi için Defne Belediyesi Başkanı Sayın İbrahim Güzel’e yazdığımız mektup aşağıdadır. Kendilerinden henüz bir dönüt alamadığımız için, değerli basınımız aracılığıyla kamuoyunu bilgilendirmemiz gerekli olmuştur.”

 

 

“BU AYIPTAN BİR AN ÖNCE KURTARILMASINI ZORUNLU GÖRÜYORUZ”

 

 

Başlatılan imza kampanyasına esas olan mektup şöyle:

 

 

“Hatay’ın yetiştirdiği, evrensel değerlerle donanmış heykeltıraşımız Mehmet Aksoy’un, Defne Belediyesi adına Hidro Park’ta yapmış olduğu ‘Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ konulu heykelin üzerinin kapatıldığını öğrenmiş bulunmaktayız. Biz, Hataylı sanatçılar ve şair-yazarlar olarak, sanatçısının bilgisi dışında yapılan bu yanlış uygulamayı kınıyoruz, ayrıca tarihsel olarak, heykel sanatının en güzel örneklerinin yapıldığı ve sergilendiği Defne’de (Harbiye) bu heykelin üzerinin kapatılmasını, sanatsever Defne halkı adına da üzücü buluyoruz.

Heykeltıraş Mehmet Aksoy’un verdiği bilgilere göre, çevre düzenlemesi, ışık ve formla birlikte, üç boyutlu ve hareketli Atatürk portresinin Hidro Park’a kazandıracağı estetik zenginlik, bu yanlış uygulamayla ne yazık ki gölgelenmiştir. Dolayısıyla, uygarlıklar beşiği Hatay’ın, özelde de heykel ve mozaik sanatının beldesi Defne’nin bu ayıptan bir an önce kurtarılmasını zorunlu görüyoruz.

Hataylı sanatçılar ve şair-yazarlar olarak, ülkemizin yüz akı heykeltıraşlarından Mehmet Aksoy’la gecikmeksizin görüşmenizi, Defne Belediyesi’nin ve halkının birikimine yaraşır biçimde ‘Kurtuluş Savaşı’nda Atatürk’ heykelini özgün haliyle Hidro Park’a kazandırmanızı talep ediyoruz. Gereken duyarlığı göstermenizi bekliyor, konuyu yakından takip edeceğimizi bilmenizi istiyoruz.”

 

 

 

Metne imza atan isimler ise şöyle:

 

Mehmet Altınöz İşçi-Yazar

Musa Artar Eğitimci-Yazar

Selamet Bağcı Eğitimci-Şair

Selman Büyükaşık Eğitimci-Yazar

Utkun Büyükaşık Eğitimci-Şair

Bedran Cebiroğlu Mali Müşavir-Şair

Cemile Cerep Eğitimci-Yazar

Sadullah Çağlar Yazar

Nurullah Er Yazar

Müslüm Kabadayı Eğitimci-Yazar

İhsan Kutlu Eğitimci-Yazar

Erhan Palabıyık Gazeteci-Yazar

Hatice Elveren Peköz Yazar

Mehmet Oflazoğlu Fotoğraf Sanatçısı

Ender Özbay Sanat Tarihçisi

Ferit Sürmeli Şair

Sabahattin Şen Eğitimci-Ressam

Zeynel Temizkan Eğitimci-Yazar

Edip Yeşil Şair

N. Deniz Yılmaz Yazar

Hamide Yiğit Eğitimci-Araştırmacı Yazar

 

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar