İşten çıkarma yasağı lafta kaldı!

İşten çıkarma yasağı lafta kaldı!
13 Eylül 2020 08:48

Karaman Ermenek’teki Seba Madencilik’e bağlı ocakta 7 aydır maaş alamadıklarını açıklayarak direnişe başlayan madencilerden 35’i işten atıldı.

 

 

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre patron işten atmaya “Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırı davranışları” gerekçe gösterirken Bağımsız Maden-İş Sendikası ise “Patron direnen işçileri ahlaksız ilan edip tazminatsız işten atıyor” açıklaması yaptı.

 

EMEKÇİNİN DİRENİŞİNDEN KORKUYORLAR

 

Seba Madencilik’te çalışan ve işten atılan maden işçisi Barış Karagöz anayasal hakları çerçevesinde direnişe geçtiklerini belirterek süreci şu şekilde anlattı: “Biz yedi aydır Seba Madencilik’ten maaşlarımızı alamıyorduk. İş Kanunu’nun 34’üncü maddesine dayanarak haklarımızın ödenmesi için üretimi durdurma ve grev yapma kararı aldık. Patron bizim kararlılığımız karşısında ise bize sadece beş aylık maaşımız ödedi ve haklarımızın tamamını almak için de grevimize sendikamızın öncülüğünde devam etme kararı aldık. Biz bir protokol imzalayarak anlaşma yapmak istedik ama patronumuz buna da yanaşmadı.”

 

35 İŞÇİYİ TAZMİNATSIZ İŞTEN ATTILAR

 

Barış Karagöz zaten aylardır maaşlarını alamadıkları için mağdur olduklarını aktararak “Pandemi sürecinde işten çıkarma yasağına rağmen işten attı. Emekçinin mağdur olmasının önüne geçilmesini istiyoruz” dedi. Karagöz “Grevimize devam ediyoruz. Bizim yerimize başka işçileri işe aldılar. Bildiğimiz kadarıyla şu anda benimle birlikte 35 kişi işten atıldı ve iletişim kuramadığımız arkadaşlarımız da var, tam net sayıya ulaşamadık” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorumlar