İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu: Polisin kimlik sorması için makul şüphe gerekli

İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu: Polisin kimlik sorması için makul şüphe gerekli
30 Temmuz 2020 14:53

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez’in polis memurları ile yaşadığı kimlik gösterme tartışmasının ardından gözaltına alınmasıyla ilgili olarak konuştu. Durakoğlu, “Avukat ya da vatandaş olması önemli değil, polisin kimlik sorması için makul şüphe gereklidir” dedi.

 

 

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez’in polis memurlarıyla yaşadığı kimlik gösterme tartışması sonrası gözaltına alınmasını değerlendirdi.

Sözcü’den Damla Güler’e konuşan Durakoğlu, “Protokolün 4 numaralı kişisidir baro başkanları. Polis bir başsavcıyı gözaltına alabiliyorsa, baro başkanını da alabilir” dedi.

 

Avukat ya da vatandaş olmasının önemli olmadığını, polisin birine kimlik sorması için makul şüphe olması gerektiğini anlatan Durakoğlu, “Polisin bir kişiden kimlik sorabilmesi için makul bir şüphe olmalıdır. Ya da savcı talimatı ve mahkeme kararı olmalıdır. Polis tüm yurtta huzur operasyonu yaptığında bunu mahkeme kararı ile yapıyor. Ekrem Bey de bunu soruyor ama cevap alamıyor” ifadelerini kullandı.
Polisin önce kendi kimliğini göstermesi gerektiğini anlatan Durakoğlu, “Öncelikle kendi kimliğini göstermeli, üniforma yetmez. Sonrasında neden şüphelenip kimlik sorduğunu açıklamak zorunda. Varsa bir mahkeme kararını göstermeli. Bunların hepsi yapılıp adam yine de kimliğini göstermiyorsa o zaman gözaltı yapılabilir” şeklinde konuştu.

 

Yorumlar

Yorumlar