İmam hatipliler dünya liderlerini tartıştırdı ama Atatürk’ü unuttular!

İmam hatipliler dünya liderlerini tartıştırdı ama Atatürk’ü unuttular!
7 Nisan 2018 17:30

Samsun’da, Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri temsili Birleşmiş Milletler konferansında dünya sorunlarını konuştu. Dünyada iz bırakmış 19 siyasi figürü temsil eden öğrenciler, ‘Ortadoğu’ konusunu tartıştı. Fatih Sultan Mehmet’ten, Abdülhamid’e, İzgetbegoviç’ten, ABD Başkanı Kennedy’e kadar 19 ismi temsile koyan gençler, Ulu Önder’i ise ‘unuttular.’

 

 

 

Samsun Atakum Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından 19 Mayıs Gençlik Merkezi’nde temsili Birleşmiş Milletler konferansı düzenlendi.

 

atakum-lise-dha-3

 

142 öğrencinin katıldığı konferansta İngilizce konuşulan 4, Arapça konuşulan 2 komite oluşturuldu. Silahsızlanma ve Uluslararası Güvenlik Komitesi ‘siber savaşlar’; UNESCO komitesi ‘ifade ve basın özgürlüğü-gazeteci güvenliği için çevre oluşturmak’; Özel, Politik ve Bağımsızlık Komitesi ‘Keşmir problemi’; Öncüler Komitesi ‘Ortadoğu’ konularında İngilizce çalışma yaparken; Arapça konuşulan komitede ise global terör sorunu ile Kudüs konusu ele alındı.

 

atakum-lise-dha-4

 

Komitelerde öğrenciler, senaryo gereği, temsil ettikleri ülkelerin anlayışına ve politikalarına uygun olarak görüş bildirdi. Bu sırada tartışmalar yaşandı. Öncüler Komitesi’nde öğrenciler; 2’nci Abdülhamit, John F. Kennedy, Mahatma Gandi, Humeyni, Benito Mussolini, Aliya İzzetbegoviç, Yaser Arafat, Saddam Hüseyin, Kraliçe Victoria, Otto von Bismarck, Cemal Abdülnasır’ın da aralarında bulunduğu 19 lideri canlandırarak fikirlerini ortaya koydu. Öğrenciler masanın ortasında yer alan harita üzerinde ‘Ortadoğu’ konusunda sert geçen tartışmalar yaptı.

 

atakum-lise-dha-5

 

ATATÜRK YOKTU!

 

Fatih Sultan Mehmet’ten, Abdülhamid’e, İzgetbegoviç’ten, ABD Başkanı Kennedy’e kadar 19 ismi temsile koyan gençler, Ulu Önder’i ise ‘unuttular.’

 

atakum-lise-dha-6

 

ÖĞRETMENLERİ: ANADOLU’DA İLK OLMA ÖZELLİĞİNİ TAŞIYOR

 

Konferansla ilgili bilgi veren İngilizce öğretmeni Ahmet Boylu, “Bu konferans gerçek Birleşmiş Milletler’in lise öğrencileri tarafından gerçekleştirilen simülasyonu. Türkiye’de İstanbul’da bu etkinlik yapılıyor ancak bizim yaptığımız bu çalışma Anadolu’da ilk olma özelliğini de taşıyor. Bizim kendi öğrencilerimizin yanı sıra 9 farklı ilden 20 öğrenci de konferansta yer alıyor. Bu konferansı düzenlerken konularımızı güncel konulardan seçtik. Komitelerde öğrencilerimiz ülkeleri temsil ediyor ve o ülkenin bakış açısıyla konuyu değerlendirip çözüm önerisi bulmaya çalışıyor. Bir başka komitede ise farklı zamanlarda yaşamış, dünyada iz bırakmış liderleri temsil eden öğrencilerimiz Ortadoğu problemine çözüm bulmaya çalışıyorlar. Her oturumda farklı senaryolar üzerinden liderleri temsilen öğrenciler tartışmalar yapıyor” diye konuştu.

 

(DHA)

 

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar