Gerçeklerin üzerini örtmeye çalışan Gökçek döneminde Ankara!

Gerçeklerin üzerini örtmeye çalışan Gökçek döneminde Ankara!
13 Haziran 2019 10:00

Ankara’da geçen hafta başlayan sağanak yağış, sele neden oldu. Ankara’da sağanak yağış can da alırken, yağış, en çok da Etimesgut ilçesinde etkili oldu. Yağmura hazırlıksız yakalananlar kapalı alanlara sığındı. Etimesgut’ta çok sayıda cadde, mahalle ve sokak göle döndü. İlçenin dört bir yanında araçlar mahsur kaldı.

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, sel felaketiyle ilgili olarak yaptığı açıklamada “altyapı” sorununa işaret ederek, şunları söyledi:

“Değerli Ankaralılar, Bizler hiçbir mazerete sığınmadan, kentimizin yıllarca ihmal edilmiş altyapı hizmetlerini sağlamak için projelerimizi ivedilikle hayata geçireceğiz. Bu konuda tespitlerimiz tamamlanmış olup, eksikliklerin giderilmesi için çalışmalar başlatılmıştır. Ankara’mızın altyapı sorununu kalıcı olarak çözmek bizim önceliğimiz olacaktır.”

GÖKÇEK’TEN TWEET

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa ettirilen Melih Gökçek ise, sosyal medya hesabından Ankara’da yaşanan sele dair ilginç bir paylaşımda bulundu.

Ankaragücü’nün yeni stadı Eryaman Stadyumu’nda yaşanan su baskınının fotoğrafını paylaşan Gökçek, “Biz Eryaman Stadı’nı yaptık… Yeni yönetim etrafını havuz yaptı, ama merak etmeyin… Ankara’nın takipçisiyim… Yaza yaza zorla da olsa düzelttireceğim” diye yazdı.

1

Mansur Yavaş ise, sosyal medya hesabından, Eryaman Stadyumu’nda yaşanan su baskını sorunundan sonra, stadın etrafının tamamlanmasıyla ilgili olarak gerekli talimatları verdiğini duyurmuştu…

ANKARA’DA YAŞANAN SEL FELAKETLERİ…

Aslında Ankaralıların geçen hafta yaşadığı sel felaketi yeni bir olay değil. Zira, Melih Gökçek, istifa ettirilmeden önce Ankara’yı 23 yıl boyunca yönetti.

Melih Gökçek, onca yıllık görevi boyunca Ankara’da yağan şiddetli yağmur ve sonrasında oluşan sel baskınlarına bir çare bulamadı!

Gökçek, her sel felaketinden sonra; kimi zaman, Avrupa’yı örnek göstererek orada da sel baskınlarının olduğuna işaret etti, kimi zaman da CHP’li belediyelerle karşılaştırmaya gitti. Ancak Gökçek, “altyapı” sorununa hiç değinmedi…

TMMOB GÖKÇEK’İ İŞARET ETTİ

Öte yandan, Ankara’da üç kişinin ölümüne neden olan sağanak yağışa dair konuşan TMMOB Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan da, Gökçek’i işaret etti.

Candan, “Yanlış kentleşme politikalarından kaynaklı bir yapay afetle karşı karşıyayız. Melih Gökçek gitti kurtulduk değil, aslında 25 yıllık süreçte verdiği tahribat bizim belki de 100 yılımıza mal olacak” dedi.

YAŞANAN SEL FELAKETLERİ…

Peki, Melih Gökçek döneminde, Ankaralılar yağmurlarda neler yaşadı?

Gökçek döneminin, özellikle de yakın geçmişte yaşanan sel felaketlerini bir inceleyelim…

Mayıs 2014…

Ankara’da şiddetli yağmur sele sebep oldu. Akşam saatlerinde işlerinden evlerine dönmek için yola çıkan vatandaşlar sel yüzünden yolda kaldı. Yağmur, yolları dereye dönüştürdü. Trafikte seyreden vatandaşlar sele kapılmamak için araçlarını kaldırımlara çıkardı. Yaya olarak evine giden vatandaşlar da zor anlar yaşadı.

2

Eylül 2014…

Balgat, Kızılay ve Sıhhiye’de bazı yollar su altında kaldı. Sürücülerin ilerlemekte güçlük çektiği yollarda trafik kısa süreli durdu.

Balgat Çetin Emeç Bulvarı’ndaki 70 Gün Altgeçidi de suyla doldu. Altgeçitteki yolu ikiye ayıran refüjün bir kısmı suyun şiddetiyle hasar gördü.

3

Ağustos 2015…

Ankara’da Ağustos ayında yağan sağanak yağışta birçok ev ve işyerini su bastı. Büyükşehir Belediyesi ekipleri, suları tahliye edip tıkanan rögarları açmakta yetersiz kaldı. 20 dakikada hayatı felç eden yağmurla beraber alt geçitler de göle döndü.

Melih Gökçek ise, kentteki sel felaketleri ve yaralanmaların ardından yine hiçbir sorumluluk üstlenmedi. Gökçek, tepkilere CHP’li belediyelerdeki sellerle karşılık verdi.

Melih Gökçek o dönem yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı:

“Dünyada hiçbir altyapı muhtemel felakete göre tasarlanmaz. Bunun aksini ancak şehircilik cahilleri iddia eder. Böyle bir altyapı dünyada hiçbir kentte yoktur, olamaz da. Çünkü maliyet 10 kat artar. Onun için afet hali için cahilce tenkit yapmayalım. Bazıları İzmir için ‘sen niye yazıyordun’ diyorlar. ‘İzmir için CHP’lilere çağrıda bulunup, Ankara için bağırıyordunuz, hadi İzmir için de bağırın’ dedim ve ekledim. ‘Afet hiçbir belediyenin baş edeceği iş değildir’ dedim, konuyu sapıtmayın.”

4

Haziran 2015…

Ankara’da sağanak yağış sonrası bazı araçlar sel sularına kapılırken, birçok bölgede de su baskınları yaşandı.

Vatandaşlar araçların sel sularına kapılmasını çaresizlik içinde izledi.

1
Ağustos 2016…

Ankara’da yoğun sağanak yağışın ardından özellikle Kızılay çevresinde hayat felç olurken, araçların su altında kalmış fotoğrafları görüntülere yansıdı.

Etkili sağanak, cadde ve sokaklarda su birikintilerinin oluşmasına, bazı yollar ve alt geçitlerin ve araçların sular altında kalmasına neden oldu. Bazı vatandaşlar araçlarının üzerlerine çıkarak itfaiyeyi bekledi.

Gökçek ise o dönem yaptığı açıklamada, yine sorumluluktan kaçınarak, “Başka bir deyişle Kızılay’a çok kısa sürede metrekareye iki teneke su yağdı. Bu bir afat halidir. Aniden yağan yağmur karşısında, dünyanın hiçbir yerinde altyapı anormal yağışı karşılayamaz” ifadelerini kullandı.

2

3

4

5

Haziran 2017…

Ankara’nın Polatlı ilçesinde 3 gün süren aşırı yağışın etkiyle sel felaketi yaşandı. İlçedeki çok sayıda işyeri ve ev sel sularıyla dolarken, ciddi anlamda maddi hasar meydana geldi.

Öte yandan, pek çok tarım ürünü de selden olumsuz etkilendi.

6

7

Mayıs 2018…

Ankara’da 15 dakika süreyle etkili olan dolu ve yağmur, sele yol açtı. Alt geçit ve tüneller göle döndü. Akay ve Bakanlıklar başta olmak üzere birçok alt geçidi su basınca araçlar ve vatandaşlar mahsur kaldı.

O dönem, istifa ettirilen Melih Gökçek’in yerine Mustafa Tuna geçmişti.

Bu yüzden sel nedeniyle dönemin mevcut Başkanı Mustafa Tuna’yı eleştiren olmamış, Ankaralılar Melih Gökçek’i eleştirmişti.

8

9

SOSYAL MEDYADA DA GÜNDEM OLMUŞTU

Öte yandan, sosyal medya kullanıcıları ise, yaşanan sellerle ilgili olarak Melih Gökçek hakkında o dönem ilginç tweetler atmıştı. Sosyal medyada, Gökçek için, “Eski başkan Melih Gökçek sayesinde Ankara, Venedik oldu” ve “Gökçek, dinozorlarla uğraşmaktan altyapıya zaman ayıramamış” şeklinde yorumlar yapılmıştı.

Kısacası…

Melih Gökçek, attığı Tweet’le aslında her zaman yaptığı gibi; gerçeklerin üzerini örtmeye çabalarken, sorumluluktan da kaçmaya çalışıyor…

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar