Başbakanlık Başmüşavirine adli kontrol, eşine tutuklama

Başbakanlık Başmüşavirine adli kontrol, eşine tutuklama
17 Haziran 2017 09:54

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Başbakanlık Başmüşaviri ve eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem, savcılık sorgusunun ardından tutuklanması talebiyle sevk edildiği Sulh Ceza Hakimliğince serbest bırakıldı, Birol Erdem’in eşi Gülümser Erdem’in ise tutuklanmasına karar verildi.

 

Odatv

 

Erdem ve eşi, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında FETÖ üyeliği iddiasıyla 3 Haziran’da gözaltına alınmıştı.

Birol Erdem, 25 Ekim 2010’da Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) üyesi olmuş, 21 Kasım 2011 ila 1 Ocak 2014 tarihlerinde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevini yürütmüştü.

17 Aralık operasyonu döneminde HSYK üyesi de olan Erdem, eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yakınında yer almasıyla biliniyor.

Erdem’in gözaltına alınması aslında Sadullah Ergin’e verilen bir mesaj olarak yorumlanıyor.

 

 

FETÖ’nün yargıyı ele geçirmeye başladı dönemlerde Birol Erdem, Adalet Bakanlığı’nda Personel Genel Müdürüydü. 2010 yılında HSYK seçimlerine iki farklı liste katılmış, hükümetin hazırladığı söylenen liste yarıştan galip çıkmıştı.

Birol Erdem’in ismi sadece buralarda geçmedi… İtirafçı olan HSYK Üyesi Kerim Tosun verdiği ifadesinde 2011’deki Yargıtay üyelerinin seçimiyle ilgili de bilgiler vermiş. Tosun üyelerin belirlenmesi için bir ekip oluşturulduğunu, ekibin içinde Birol Erdem’in de yer aldığını söylemişti.

Birol Erdem, Sadullah Ergin’in Adalet Bakanı olduğu dönemde önce Ahmet Kahraman’ın yerine Adalet Bakanlığı Müsteşarı olmuştu. Bekir Bozdağ göreve geldiğinde, Erdem’i görevden almıştı. Ahmet Davutoğlu Başbakan olduğunda ise Erdem’i Başbakanlığa aldırmıştı.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar