CHP’li Karasu Mesclis’in asli görevlerini hatırlattı, ‘tek adam’ rejimi uyarısı yaptı

CHP’li Karasu Mesclis’in asli görevlerini hatırlattı, ‘tek adam’ rejimi uyarısı yaptı
22 Nisan 2024 10:11

CHP Sivas milletvekili ve CHP Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ulaş Karasu 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

 

 

Karasu açıklamasında şunları kaydetti:

 

 

Milli iradenin temsil edildiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının ve ilk Meclis Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 104. yılını kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.

Egemenliğimizin sembolü, milletimizin iradesinin makamı olan ve İstiklal mücadelemizin sürdürüldüğü en zorlu günlerinde doğan TBMM’nin 104 yıl önce kapılarını açması, geleceğimize ışık saçan bir dönüm noktası olmuştur.

Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” ilkesiyle perçinlediği ve Cumhuriyetimizin temellerini atmış olan TBMM, Türk halkının hür yaşamak iradesini bütün dünyaya duyurmuştur.

Uygar toplumun, çağdaş ülke olmanın ve güçlü demokrasinin, çocuklarımızın omuzlarında yükseleceğine inanan Büyük Önderimiz, bu özel günü Türk Milleti’nin aydınlık geleceği olarak gördüğü çocuklara armağan etmiştir.

Hiç şüphesiz Meclisimizin asli görevi, vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerini korumak, laik, demokratik, sosyal hukuk devletini geliştirmek ve ülkemizin çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkmasını sağlamaktır.

Ancak, bu değerler son yıllarda tüm yetkiyi tek elde toplayan “tek adam” rejimiyle birlikte tahrip edilmiş, millet egemenliği ve ülkemiz adeta bir darboğazın içine sokulmuştur. Bu olumsuz tablodan en değerli varlığımız; sevginin, umudun, kardeşliğin ve aydınlık yarınlarımızın güvencesi olan çocuklarımız da payını almışlardır.

 

 

Geleceğimizin teminatı olan ve en kıymetli hazinemiz çocuklarımızı, ülkesini ve milletini seven, vatanı için çalışıp üreten insanlar olarak yetiştirmek; kendi başına karar verebilen, kendine güvenen, ufku geniş, bilimin aydınlığına inanan yetenekli gençler olarak yetiştirilmelerini sağlamak ortak sorumluluğumuz ve en büyük hedefimizdir.

 
Bu doğrultuda, Ata’mızdan aldığımız emaneti, gelecek kuşaklara aktarmak, bilimin yol göstericiliğiyle, çok daha müreffeh ve çağdaş uygarlık seviyesine yükselmiş bir Türkiye’yi inşa ederek, dünya barışına önemli katkı sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, ülkemizi ve kentlerimizi dünyada hak ettiği yere, ekonomik refah seviyesine ulaştırana kadar hep birlikte hiç durmadan çalışacağız. Tek adam rejimine karşı, tek yürek olarak ülkemizin üzerine yayılmak istenen karanlığı nasıl dağıttıysak, bu karanlığın içinden bayram coşkusuyla yaşayacağımız güzel ve aydınlık günleri yine bizler çıkaracağız.

 

 

Bu duygu ve düşüncelerle, bize bu bayramı hediye eden başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve mücadele arkadaşları olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, kahraman gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Çocuklarımızın güven ve huzur içinde, gelecek kaygısı duymadan yaşadığı, çocuk işçiliğinin olmadığı, özgür bir Türkiye özlemiyle 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.