Yeniden Refah Partili isim açıkladı: AKP, 6284 sayılı kanunun kaldırılması talebine ‘hiçbir problem yok’ dedi

Yeniden Refah Partili isim açıkladı: AKP, 6284 sayılı kanunun kaldırılması talebine ‘hiçbir problem yok’ dedi
13 Mart 2023 09:01

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, Habertürk’te Kübra Par’ın sunduğu Açık ve Net programına konuk oldu. Aydal, Cumhur İttifakı’na katılım için şart koştukları 30 maddelik taleplerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Fotoğraf: Yeniden Refah Partisi

 
Aydal, içerisinde 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kaldırılmasını da öngören taleplerini AKP’ye ilettiklerini ve kendilerine “Hiçbir problem yok” yanıtı verildiğini söyledi.

Aydal’ın açıklamasını şaşkınlıkla karşılayan moderatör Par, “Bunun kaldırılmasını talep ettiğiniz için sizi eleştiriyorum, AKP bu maddeye de ‘tamam’ demiş olamaz” ifadeleriyle tepki gösterdi. Aydal ise “Bizim taleplerimiz yazılı olarak kendilerine iletildi, bu iletilme esnasında da bütün bu maddeler tek tek okundu ve karşı taraftan ‘hiçbir problem yok’ dendi” ifadelerini kullandı.

 

 

6284 Sayılı Kanun nedir?

 
6284 sayılı kanun; Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 8 Mart 2012’de kabul edilen ve 20 Mart 2012’de T.C. Resmî Gazete’de yayımlanan yasadır.

Kanunun amacı şiddet gören ya da bu yönde bir tehdit altında bulunan kadın, çocuk, aile bireyi ve tek taraflı ısrarlı takip mağdurlarının korunması ve bu kişileri hedef alan şiddetin önlenmesi için alınacak önlemleri düzenlemektir. Kanun fiziksel şiddetin yanı sıra, ekonomik, psikolojik, cinsel şiddet gibi farklı şiddet türlerini de kapsamaktadır. Kanunun yasalaşma süreci özellikle Türkiye’deki kadın hareketinin mücadelesi ve AİHM’nin Türkiye aleyhine verdiği kararların sonucunda hızlanmıştır.