18 Nisan 2021

Yaratılıştaki dengemizi, Ramazan’da yakalayabiliriz!

Yaratılıştaki dengemizi, Ramazan’da yakalayabiliriz!

Değerli okuyucularımız! Yaratılıştaki dengemizi, Ramazan’da yakalayabiliriz.

 

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

 

KUR’AN-I KERİM VE YÜCE MEALİ:

 
1- “Ey inananlar! Önce yakın çevrenizdeki kafirlerle savaşın ki, siz de bir güç ve kuvvet olduğunu görsünler. Ve iyi bilin ki Allah, kendisine karşı gelmekten sakınanlarla beraberdir.” (Tevbe Suresi-Ayet 123)

2- “Allah’tan korkanlara o zalimlerin hesabından bir sorumluluk yoktur. Fakat (müminlere vazife olan, o kafirlere) hatırlatmadır. Olur ki sakınırlar.” (En’am Suresi-Ayet 69)

3- “Şüphesiz, saçıp savuranlar, şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankördür.” (İsra Suresi-Ayet 27)

 

 

Oruç ibadetinin dini hikmetleri ve faydaları:

 
Cenab-ı Allah’ı tanımak ve ona inanmak hayattır. Allah’tan ve onun emirlerinden uzak kalmak ise intihardır. Yerlerin göklerin tek yaratıcısını tanıyan ve ona kulluk eden insan kendisi için manevi ve ebedi bir hayat hazırlığında olur. Böyle insan dünyada huzur ve saadetin tadını çıkarır. Dünya yaşamının devamı olan ahiretteki saadeti daha büyüktür.

İnsan oğlu dünyada nimetlere bolluk (Gark) olarak yaratılır. Bu nimetin gerçek sahibini tanıyarak nankörlükten kurtulur. Elbette nimeti verenin, bu nimetler karşılığında birçok emirleri ve yasakları da olacaktır. Bu doğaldır. İnsan, nimetini vereni idrak edip tanıdığı müddetçe kıymetli veya tanıdığı bir varlık olur. İşin en önemli tarafı, nimeti vereni tanımadığı veya tanıdığı halde riyakarlık yaparak emir ve yasaklarına uymadığı zaman da nankör olur. Bu faaliyette olanların manevi bir ölüm, kalıcı bir pişmanlıktır.

Cenab-ı Allah bizi insan olarak yaratmış, akıl ve fikirle ödüllendirmiş ve sayılmayacak nimetler ihsan etmiştir. Unutmamalıyız ki, sağlıklı ve huzurlu olabilmemiz için bazı emirler vermiştir. Cenab-ı Allah’ın bu emirlerinin adına” beden-i ve mali ibadet” diyoruz ki kulluk etmek demektir. Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde: ” Yalan sözü, yalanla iş görmeyi ve haram olan her şeyi terk etmeyenin yeme ve içmesini bırakmasına Allah’ın ihtiyacı yoktur.” buyuruyor.

Allah’ın her emrinde bizler için huzur ve sağlık vardır. Kul, ibadet ederek Allah’a tazyimde (Yüceltmek) bulunur. İbadet etmenin faydaları kulun kendi tasarrufundadır.

Hafız Mohammed Bedir Tahamas diyor ki, okumasını bilenler, Ramazan da her gün Yasin Suresini okusun.

Sadakat ve samimiyetle Müslümanım diyebilenler, şöyle düşünebilir: ”Acaba aç ve susuz kalmanın güzelliği ve faydası neresinde??..” Evet, aç ve susuz kalmak güzel değildir. Ama onun bize sağladığı o kadar çok maneviyat teşkil eden tarafı vardır ki işte onlar güzeldir.

Oruç tutarak sevaplarına nail olabilmenin esasları nelerdir? Allah’a inanan ve onun emirlerine boyun eğen insan bunu kendi nefsinde tatbik edeceği için hemen anlar. Madem ki Allah’ın emirlerinde hayat vardır, o halde Ramazan da tuttuğumuz orucun da bizler için manevi değerlerinde önemli bir yaşam var demektir.

 

 

Muhasebe-i Nefis

 
Allah’a inanan bir insan, bir iş yaptıktan sonra vicdanında heyecan duyar, bunun için muhasebe-i nefis en iyi bir devadır. Yaptığı iş hayırlı ise bir zevk-i vicdani, şer ve haram ise bir azabı içten hisseder. Bir Müslüman her günün davranışlarını ölçmeli ve kendisi hakkında ilk hükmü kendisi vermelidir. Bir Müslüman vicdanına danışarak vermiş olduğu hükme göre çıkar amaçlı haram yemeye odaklandıysa Allah’tan korkmalı ve utanmalıdır. İyilik yaptı ise Allah’a şükretmelidir. Hz. Muhammed (s.a.v.) hadis-i şeriflerinde ”Kendin için her neden hoşlanmaz isen başkaları için de o şeyi isteme. Kısacası nefsinin kabul etmediği bir şeyi başkalarına kabul ettirmeğe çalışma” buyurmuşlardır.

Oruç: İnsanlara nizam ve intizamı öğretir. Tahammüllü ve sabırlı kılar. Mahrumyetlere katlanmaya alıştırır, sefahatı önler, kötü alışkanlıklardan uzaklaştırır, nefse hakimiyeti sağlar, merhamet ve şefkat hislerini çoğaltır. Helal olarak elde ettiği kazancı ile yardıma ihtiyacı olanlara yardım etme duygusunu arttırır. Bu insanın yaratılışından gelen özelliğin verdiği ferahlık ve manevi sevinç etkisiyle yoluna devam eder.

 

 

Hindistan-Rajasthan-Baran köyünde, Müslümanların İftar çorbası tarifi:

 
Malzeme 6 Kişilik:

 
1- Üç su bardağı rendelenmiş kabak
2- Yumurta büyüklüğünde rendelenmiş bir soğan
3- Bir su bardağı rendelenmiş pırasa
4- Bir Türk kahvesi fincanı taze Zencefil rendesi veya bir çorba kaşığı toz zencefil
5- Bir limon kabuğu rendesi
6- Bir su bardağı rendelenmiş patates
7-Bir su bardağı Domates rendesi
8- Bir yemek kaşığı ber salçası, Bir tatlı kaşığı karabiber, Bir yemek kaşığı toz kekik, Bir tatlı kaşığı nane, yeterince tuz.
9- İki litre su ve isteğe bağlı bir yemek kaşığı tereyağı veya bir Tük kahvesi fincanı Zeytinyağı.

 

 

Hazırlanışı: Rendelenmiş kabak, Soğan, Limon kabuğu rendesi ve Patatesi, tabanı Zeytinyağı ile yağlanmış tencereye koyun ve üzerine iki litre suyu ve biber salçasını ilave edip kaynatın. Kaynamaya başlayınca, istediğiniz yağı-Karabiber-Kekik-Nane-Tuz’u ilave edip, 10 dakika daha kaynattıktan sonra çorbanız hazırdır.

 
NOT: Bir Türk kahvesi fincanı rendelenmiş taze Zencefili, önce iki su bardağı suyu bir cezveye koyup Zencefili 20-25 dakika kaynatın. Sonra havuç soğan ve diğer malzemelerle birlikte tencereye koyun. Zencefilin önce kaynatılmasının sebebi: Zencefil ne kadar kaynar ise, aroması daha çok çözülmüş olur ve yemekler daha çok lezzetli olur.

 
Bu çorba, Oruçluların bağırsak tembelliği sorununu giderir. Çünkü lif oranı yüksektir. Ramazan da, en büyük sorun bağırsak gazı ve tembelliğidir. Bağırsak tembelliği, birçok hastalığa davetiye çıkaran bir illettir. Dikkat edilmesi gereken en önemli sağlığımızdır.

NOT: Ramazan da her gün imkanlarımız dahilinde ihtiyaç sahiplerine sadaka vermeyi alışkanlık haline getirelim.

 

 

Önemli bir hatırlatma:

 
Ramazan-ı şerif alışverişi yaparken, Türkiye genelinde yaklaşık 220 mağaza zinciri olan bu mağazaların, domuz eti ürünleri ile helal ürünleri bir arada satılmasına dikkat edelim ki, orucumuz mekruh olmasın.

Cenab-ı Allah nice Ramazanlara tekrar nasip edip feyiz ve bereketlerinden faydalanmayı nasip eden kulların kervanına cümlemizi katsın. COVİD-19 salgınından, insanları kurtarsın. Amin…

 
Bi hürmeti seyyidel mürselin
Velhamdu lillahi Rabbil Alemin

 

 

Cenab-ı Allah, kalbinde Allah korkusu, ruhunda vatan ve Ay-Yıldızlı Şanlı Türk Bayrağı sevgisi olanların, vatana hizmet etmeyi kendilerine nasip etsin. Rüşvet yiyen ve onları destekleyip ve göz yumanları da kahr-ı perişan etsin.

Cümle vatan şehitlerini, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve değerli okuyucularımızın, hakkın rahmetine kavuşmuş yakınlarını Rahmetle, Gazileri Minnetle Anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.

 

 

Kaynakça:

 
Rajasthan-Baran köyü din görevlisi (Hafız) Mohammed Bedir Tahamas
tanınmış İlahiyatçı
Ayet’lerin meali: Üçlü Elmalı Hamdi Yazır Kur’an-ı Kerim ve Yüce meali
Erzurumlu Hafız Abdullah Aldır Hoca.
İslam Dünyası Yazar: M. Raif Ogan Eylül 1952
Tarih’çi, Mehibe Cırık

 

 

 

 | 
 |