Vakıflar Genel Müdürlüğü, yüzlerce taşınmazı Diyanet’e tahsis etti, konu Meclis’e taşındı!

Vakıflar Genel Müdürlüğü, yüzlerce taşınmazı Diyanet’e tahsis etti, konu Meclis’e taşındı!
8 Nisan 2021 09:42

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün, Taksim Gezi Parkı’nı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden (İBB) alması tartışılmaya devam ederken, yüzlerce taşınmazını da Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis ettiği ortaya çıktı.

 

 

Konuyu Meclis’e taşıyan CHP Ankara milletvekili Levent Gök, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

 

Gök, şunları kaydetti:

 

Sayıştay tarafından hazırlanan Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı İdare Faaliyet Raporu’na göre bin 656 taşınmaz vakıflara, derneklere ve kamu kurumlarına tahsis edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Diyanet İşleri Başkanlığı’na 921, vakıflara 258, derneklere 57, Millî Eğitim Bakanlığı’na 202, belediyelere 114 ve üniversitelere 14 taşınmaz tahsis etmiştir.

 

Sözü geçen taşınmazların yarısından fazlası Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilmiş, 921 taşınmazın hangi sebeplerle Diyanet İşleri Başkanlığı’nın tasarrufuna bırakıldığına ve bu taşınmazların hangi amaçlar için kullanıldığına ilişkin herhangi bir bilgi paylaşılmamıştır.

 

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü sorumlulukları kapsamında ve vakıf kültürü gereği kamusal hizmetlerin yurttaşlarımıza sağlıklı bir şekilde ulaşmasını sağlamak ile yükümlüdür, bu hizmetlerin dağıtımında belirli kişi veya kurumlara ayrıcalık tanınması toplumdaki eşitlik ve adalet duygularını yaralamaktadır. Her devlet kurum ve kuruluşu gibi Vakıflar Genel Müdürlüğü de yürüttüğü işlemlerde hukuki ve vicdani zorunlulukları gözetmek durumdadır.

 
Bu bilgiler ışığında:

 
1. 2020 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilen taşınmazların hangi amaçlar için tahsis edildiğini ve güncel kullanım durumlarını açıklar mısınız?
2. 2020 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından Diyanet İşleri Başkanlığı’na tahsis edilen taşınmazların aylık kiralama bedellerini açıklar mısınız?
3. 2020 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vakıflara, derneklere ve kamu kurumlarına tahsis edilen taşınmazların tahsis amaçlarını ve güncel kullanım durumlarını açıklar mısınız?
4. 2020 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vakıflara derneklere ve kamu kurumlarına tahsis edilen taşınmazların aylık kiralama bedellerini açıklar mısınız?
5. 2002 – 2020 döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vakıf, dernek ve kamu kurumlarına tahsis edilen taşınmazların sayılarını yıllık temelde açıklar mısınız?
6. 2002 – 2020 döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından hangi vakıf, dernek ve kamu kurumlarına, kaç adet taşınmaz tahsis edilmiştir?
7. 2002 – 2020 döneminde Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından vakıf, dernek ve kamu kurumlarına tahsis edilen taşınmazlar hangi amaçlar için kullanılmıştır?