‘Üç beş turist gelsin diye kendi milletini camış gibi lanse etti’

‘Üç beş turist gelsin diye kendi milletini camış gibi lanse etti’
1 Haziran 2021 09:18

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu, “Türkiye ekonomik açıdan o kadar çaresiz ki, Amerika’yı karşısına alsa borç bulamayacak, Rusya’yı karşısına alsa turizmin üzerine toprak atacak.” dedi.

 

 

Muratoğlu’nun bugünkü “Turizmin derdi ülkenin kötü yönetilmesi!” başlıklı yazısı şöyle:

 

 

Türkiye ekonomisinin can simidi turizm gelirleri… O kadar çok ihtiyacımız var ki üç-beş tanesi gelsin diye reklamlarda kendi milletini camış gibi lanse etti. Biliyorsunuz gerisini…

Türkiye’ye en fazla turist Rusya’dan geliyor. Unutmuşsunuzdur, hatırlatayım… Birkaç yıl önce Rusya ile tersleştik. Rus turistler Türkiye’den ayağını kestiler. Ortalık yangın yerine döndü. Özür diledik!

 

 

Rusya Türkiye’ye çok ciddi boyutta doğalgaz satıyor. Türkiye’de milyarlarca dolarlık nükleer santral inşa ediyor.

Zeki insanlar… Türkiye ile ilişkileri bozulsa bile kestirip atmazlar. Ne yaparlar? Örtülü ambargo uygularlar. İpleri koparmamak adına az turist yollarlar.

Açılışı hiç turist yollamayarak yaptılar. Bundan 1.5 ay önce 15 Nisan’da salgın gerekçesiyle seyahat yasağı başlatıp, uçuşları durdurdular.

Oysa Rusya Mısır’a uçuşların yeniden başlattı. Yunanistan, Bulgaristan, Birleşik Arap Emirlikleri, Tanzanya’ya yolculuğu serbest bıraktı.

 

Rusya’ya 50 milyon doz SputnikV aşısı alalım arayı bulalım… Hatta Türkiye’de sizin adınıza üretelim dedik… Yetmedi Kültür ve Turizm Bakanı, Cumhurbaşkanı Sözcüsü ve Sağlık Bakan Yardımcısı’ndan oluşan bir heyeti Moskova’ya gönderdik.

Uçak Moskova’ya indiği dakikalarda Rusya’dan Türkiye’ye tüm uçuşlarının haziran sonuna kadar iptal ediği haberi geldi. Salgın tabii ki bahaneydi… Peki, sorun neydi? Rusya-Ukrayna gerilimi tırmanırken, Ukrayna’dan yana tutum takınan ve İHA-SİHA satışları yapan Türkiye’yi önceden uyarmışlardı. Konu masadaydı…

 

 

Aynı zamanda S-400’lerin de pazarlıklara dâhil olması kaçınılmazdı… Füzeleri alıp, kullanmadan depoya kaldırmak Rusya’nın imajını etkiledi.

Dolayısıyla Türkiye’nin Amerikan baskısı karşısındaki bu tavrı diğer bütün alıcıları sindirdi… Rusya için bu satışın anlamı sadece para değildi…

Hem Amerika’yı hem Rusya’yı aynı anda idare etmeye çalışırken arada kaldık iyi mi? İlişkilerin boyutu 14 Haziran’daki NATO zirvesinde bir araya gelmeleri beklenen Erdoğan ile Amerikan Başkanı Biden görüşmesinden çıkacak sonuçlara kilitlendi.

Türkiye ekonomik açıdan o kadar çaresiz ki, Amerika’yı karşısına alsa borç bulamayacak, Rusya’yı karşısına alsa turizmin üzerine toprak atacak.

 

 

Sadece bu iki ülke ile aramız kötü olsa amenna… Ülkede ne iyi ki, iyi olsun diplomasisi? Dükkânı bile emanet etmeyeceğin kişileri, onun bacanağı, bunun görümcesi, partilisi, rüşvetçisi…

Yer, Türkiye’nin Paris Turizm Ofisi… Çalışan 10 görevlinin, 8’inin Fransızca bilmemesi kabul edilebilir mi? Bilmiyorlar işte! Liyakatsizlikten daha kötü ne olabilirdi?