‘Türkiye genelinde çocuk Covid-19 olgu sayısında artış var’

‘Türkiye genelinde çocuk Covid-19 olgu sayısında artış var’
20 Eylül 2021 11:02

Okulların açılmasıyla birlikte son bir haftadır ateşi yükselen, halsizlik ve boğaz ağrısı şikayetlerinden yakınan çocukların sayısında artış gözleniyor. 12 yaşından küçük çocuğu olan anne ve babalar, Kovid-19 hastalığı endişesi taşırken, uzmanlar grip, bronşiolit ve RSV solunum yolu enfeksiyonu uyarısında bulundu.

 

Fotoğraf: Reuters

 
Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Dr. Semih Canpolat, ağustos ayında hastaneye başvuran 1402 çocuğun, 466’sının testinin pozitif çıktığını anımsatarak, “81’i yoğun bakım olmak üzere 153 çocuğumuzu tedavi ettik. 2 doz mRNA aşısını yaptıran 12 yaş üzeri çocuklarda hastaneye yatışların olmadığını gözlemliyoruz. Kronik rahatsızlığı olan çocuklar Kovid-19’u ağır geçiriyor. Bu nedenle 12 yaş üzeri grubun çift doz aşılanması çok önemli” dedi.

 

 
Diyarbakır’da birkaç hafta öncesinde, Kovid-19’a yakalanan çocuk sayısının artmıştı ancak Eylül itibarıyla rakamlarda düşme görüldü.

 
Milliyet’ten Mert İnan’ın aktardığı habere göre; Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, temmuzun ikinci haftasından ağustosun sonuna uzanan süreçte oluşan korkutucu tabloda iyileşme gördüklerini belirterek, “Ağustosta günlük 2300’e ulaşan vaka sayısı bugünlerde 400’e inmiş durumda. Kentte iki doz aşılanmışların oranı yüzde 40 seviyesinde. Kent nüfusunun neredeyse yarısı hastalığı geçirdiğinden bağışıklanmış kişilerin oranı oldukça yükseldi. Aşılama istenen düzeyde değil ve kışın ciddi vaka artışı olabilir” dedi.

 

 

‘Altta yatan hastalığı bilmek gerekir’

 
Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Prof. Dr. Mustafa Hacımustafaoğlu ise Türkiye genelinde çocuk Kovid-19 vaka sayısında artış olduğunu belirtirken, “En önemlisi ise altta yatan hastalığı olan çocukların tablosunun ağır seyretmeye başlaması. Bu yıl özellikle çocuklarda grip vakalarını da sıkça görmemiz mümkün” dedi.