Türkiye, Fed’e karşı Arjantin’in ardından en kırılgan ikinci ülke

Türkiye, Fed’e karşı Arjantin’in ardından en kırılgan ikinci ülke
24 Ocak 2022 15:18

Fed’in Mart ayında faiz artıracağına dair beklentiler kuvvetlenirken, Bloomberg Economics’e göre Türkiye, Fed’in faiz artırımlarına karşı Arjantin’in ardından en kırılgan ikinci gelişmekte olan ülke.

 

 
ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyona karşı faizleri artırması doların kuvvetlenmesiyle beraber bu yıl gelişen piyasaları zor durumda bırakabilir. Fed faiz artırımının gelişen piyasaları nasıl etkileyeceği düşünüldüğünde ise akla ilk olarak 2013’teki taper tantrum geliyor.

 
Bloomberg Economics’in çalışmasına göre, Arjantin Fed’in faiz artırımlarına karşı en kırılgan ülke konumunda bulunurken Türkiye ikinci sırada yer alıyor. Arjantin ve Türkiye’nin ardından en fazla risk altında bulunan diğer ülkeler ise Güney Afrika, Kolombiya, Mısır ve Brezilya.

 
Rusya ve Suudi Arabistan gibi enerji ihracının ekonomide önemli bir yere sahip olduğu ülkeler ise en az kırılgan gelişen piyasa ülkeleri arasında yer alıyor. Doların yükselmesi dolar cinsinden fiyatlanan emtiadan elde edilen gelirleri de artırarak bu ülkelerin doların kuvvetlenmesinden daha az etkilenmesi anlamına geliyor.