Taşdelen, Kızılay’ın günlük temizlik maliyetini açıkladı!

Taşdelen, Kızılay’ın günlük temizlik maliyetini açıkladı!
14 Haziran 2016 13:15

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Yeni Nesil Belediyecilik anlayışı çerçevesinde ürettiğimiz hizmetlerde kaliteden ödün vermemek ve belediye kaynaklarını verimli kullanmak birinci önceliğimizdir” dedi.

 

 

İHA  / GONCAGÜL ÖZCAN

Çankaya sokaklarında insan popülasyonunun yoğun olduğu noktalarda temizlik 1,1 metre genişliğindeki elektrikli araçlarla yapılıyor. Bahçelievler, Tunalı Hilmi, Emek, Kızılay ve Maltepe bölgelerinde sokak temizliği ve çöp toplama işleminde kullanılan elektrikli araçların günlük maliyeti ise 8 TL. Yoğun kentsel alanlarda kullanılan araçlar ile sokak başlarında çöp birikintisi oluşmaması hedeflendi.

Başkentin işlek cadde ve sokaklarında kullanılan araçların gündüz nüfusu 2 milyonu bulan Kızılay bölgesinde, Tunalı Hilmi Caddesinde, Bahçelievler, Emek ve Maltepe semtlerinde kullanıldığını belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Bizim temel hedefimiz çöpün sokakta depolanmasını önlemek, bunun için de çöp toplama aracının sürekli olarak dolaşımını sağlamak. Bu aracın küçük, gürültüsüz ve egzozsuz oluşu da ayrıca avantaj sağlıyor. Çevre korumaya uygun nitelikte olan bu araçlarımız sayesinde yere atılan çöpleri anında toplayabiliyor, yoğun bölgelerin temiz kalmasını sağlamış oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Araçların akü ile çalıştığını ve bir akünün 8 saatlik kullanım olanağı sağladığının altını çizen Taşdelen, araçların şoför ve temizlik işçisi kontrolünde olduğunu söyledi. Taşdelen, 400 amper, 72 watt, 2 batarya sistemli araçların belediye bütçesine de ciddi katkı sağladığını kaydederek, “Yeni Nesil Belediyecilik anlayışı çerçevesinde ürettiğimiz hizmetlerde kaliteden ödün vermemek ve belediye kaynaklarını verimli kullanmak birinci önceliğimizdir” diye konuştu.