Taşdelen: Adı burada sonsuza dek yaşayacak!

Taşdelen: Adı burada sonsuza dek yaşayacak!
18 Mayıs 2017 15:30

Çankaya Belediyesinin, bir süre önce yaşama veda eden usta gazeteci Tayfun Talipoğlu’nun adının verildiği park, törenle açıldı. Belediye Başkanı Alper Taşdelen törende yaptığı konuşmada, “Tayfun Talipoğlu onurlu bir gazetecilik örneği gösterdi. Ülkemizin her köşesinde yaşayan insanımızın sesi oldu. Çağdaş bir Fikret Otyam oldu. Anadolu’yu bizlere tanıttı” dedi. Baba Yalçın Talipoğlu ise konuşmasında, “Burada sizleri ve bu kalabalığı görünce anladım ki ne Bam Teli bitmiş ne de Yol Hikayesi” dedi.

 

 

DHA

Çankaya Belediyesi, topluma mal olan değerlerinin adlarını yaşatmaya devam ediyor. Kısa süre önce aramızdan ayrılan usta gazeteci, “çağdaş seyyah” Tayfun Talipoğlu’nun adının verildiği spor temalı parkın açılışı geniş bir katılımlı bir törenle yapıldı. Açılış öncesi Tayfun Talipoğlu’nun arkadaşı sanatçı Mustafa Özarslan bir konser verdi. Alanı dolduran yüzlerce vatandaşa türküleriyle seslenen Özarslan, Tayfun Talipoğlu’nun çok sevdiği “Niye Çattın Kaşlarınıö, “Karar Vermek Zorö ve “Dostlar Merhabaö adlı türküleri seslendirdi.

 

 

TAŞDELEN: ADI BURADA SONSUZA DEK YAŞAYACAK

 
Parkın açılışında konuşan Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Tayfun abiyi en verimli, en üretken döneminde kaybettik. Yaptığı her işte örnek olan Tayfun Talipoğlu, çok değerli ve onurlu bir meslek hayatı sürdürdü dedi.

Talipoğlu’nun bu ülke insanının dertlerini dinleyerek, hayallerini ekrana taşıdığını ifade eden Alper Taşdelen; “Ülkemizin her köşesinde yaşayan insanımızın sesi oldu. Çağdaş bir Fikret Otyam oldu. Anadolu’yu bizlere tanıttıö diye konuştu. Cumhuriyet ve demokrasi şehitleri ile aydınların isimlerinin Çankaya’da onurla yaşatıldığını belirten Taşdelen konuşmasını, “Değerlerini tanımayan, onların ışığından yararlanmayan bir toplumun geleceği olmaz. Biz de Çankaya Belediyesi olarak bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda Tayfun abinin adının da Çankaya’da yaşaması gerekirdi. Kısa bir süre içinde tamamlayarak parkımızı açabilmenin onurunu yaşıyorum. Tayfun Talipoğlu adı burada sonsuza kadar yaşayacakö sözleriyle tamamladı.

 

 

BABA TALİPOĞLU’NDAN DUYGU YÜKLÜ KONUŞMA

 
Tayfun Talipoğlu’nun törene katılan babası Yalçın Talipoğlu da duygu yüklü bir konuşma yaptı. Oğlunun bütün programlarının sonunda – Yollar uzun, memleket şartları çetin, biz artık gidelim – sözlerini hatırlatan baba Talipoğlu; “Memleket şartlarının çok ağır olduğu bir dönemde çekti gitti ve Bir Yol Hikayesi böylece bitti. Ben bunu mezar taşına yazdırdım ama ben burada sizleri ve bu kalabalığı görünce anladım ki ne Bam Teli bitmiş ne de Yol Hikayesiö şeklinde konuştu. Katılımcılara, dostluklarını ve sevgilerini devam ettirmeleri öğüdünde de bulunan Yalçın Talipoğlu, “Tayfun’un adını yaşatmak için bu parka adını veren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e ve emeği geçenlere teşekkür ederimö dedi.

 

GÖK: TALİPOĞLU HÜZNÜ VE HAYATI EKRANI TAŞIRDI

 
Tayfun Talipoğlu adına açılan parkın açılışında olmaktan mutluluk duyduğunu belirten CHP Çankaya İlçe Başkanı Selçuk Dereli, Talipoğlu’nun her zaman bir mücadele insanı olduğunu ve ürettiği her değerin içerisinde çağdaşlığın bulunduğunu söyledi.

Törende konuşan CHP Grup Başkan Vekili Levent Gök ise Tayfun Talipoğlu’nun hayata erken veda ettiğini belirterek, “Onun hikayelerinin her birinde bir hüzün, bir hayat hikayesi, bir travma ve ağır bir yük vardı. Tayfun Talipoğlu bu ağır yükleri, Türkiye gerçeklerini taşıdı ekranlara. Son yıllarda ona ekranlar kapatıldı. Atatürk’e küfredenlere ekranlar açılırken Tayfun Talipoğlu gibi onurlu gazetecilere ve televizyonculara ekranlar kapatıldıö dedi. Talipoğlu’nun mücadeleyi hiç bırakmadığın belirten Gök, “Geldiğimiz bu utanç noktasında Çankaya Belediyemiz bizleri böylesine anlamlı bir parkla birleştiriyor. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’e ve emeği geçenlere teşekkür ederimö açıklamasında bulundu.

Konuşmaların ardından Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, baba Yalçın Talipoğlu ile birlikte açılış kurdelesi keserek parkı hizmete açtı.DHA