Tarihin en sağcı meclisi!

Tarihin en sağcı meclisi!
18 Mayıs 2023 08:10

Cumhurbaşkanlığı seçimleri ikinci tura kaldı ama Meclis tablosu netleşti. “Tarihin en sağcı meclisi” yorumu yapılan 28’inci dönem parlamentosunu mercek altına alındı

 

 

Türkiye; cumhurbaşkanlığı seçimini ikinci tura taşımış olsa da parlamentoda görev alacak milletvekillerini 14 Mayıs’ta belirledi. Seçildikleri kentleri 5 yıl boyunca Meclis’te temsil edecek, ülkenin bütçesini belirleyecek, herkesin hayatını etkileyecek kararlara el kaldıracak ya da itiraz edecek 600 milletvekili mazbatalarını almaya başladı.

 

 

16 SİYASİ PARTİ MECLİS’TE

 
Gazete Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberine göre seçim sürecinde ağırlıklı olarak 5 ittifakın temsilcilerinin propaganda çalışmalarına, mitinglerine tanıklık etsek de yeni dönemde Meclis’te tam 16 siyasi parti temsil edilecek. Buna göre Cumhur İttifakı bünyesindeki 5 siyasi parti AK Parti, MHP, DSP, Yeniden Refah ve HÜDA-PAR olurken Millet İttifakı bünyesindeki 6 siyasi parti de CHP, İYİ Parti, DEVA, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti olarak Meclis’te yer alacak. CHP listelerinden seçime giren Mustafa Sarıgül liderliğindeki Türkiye Değişim Hareketi’ni temsil ederken Emek ve Özgürlük İttifakı bünyesindeki 4 siyasi parti Yeşil Sol Parti, TİP, TÖP, EMEP de Meclis’in diğer partileri olacak.

 

 

SALI GÜNLERİ GRUP TOPLANTILARINA BİR YENİSİ EKLENİR Mİ?

 

 

Meclis denilince ilk akla gelen grup toplantılarının yapılabilmesi için en az 20 milletvekiline sahip olmak ve bir grup kurmak gerekiyor. Meclis’te grubu bulunan bir parti olmak, genel kuruldaki söz hakkından komisyonlardaki temsiliyete kadar siyasi partilere pek çok avantaj sağlıyor.

Yeni dönemde de tıpkı geçen dönem olduğu gibi AK Parti, CHP, Yeşil Sol Parti, MHP ve İYİ Parti grup kurmaya hak kazandı. Ancak kulislerde CHP listelerinden Meclis’e girerek toplamda 37 sandalye kazanan DEVA, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin bir çatı parti altında birleşerek grup kurabilecekleri dillendiriliyor. Bu kulis bilgisi gerçekleşirse salı günleri yapılan grup toplantılarına bir yenisi eklenecek.

 

 

EN ‘SAĞCI’ MECLİS Mİ OLUŞTU?

 
16 siyasi partinin ideolojilerine “kabaca” bir politik okumayla bakıldığında partilerin 10’unun siyasi yelpazenin sağında, 6’sının ise solunda olduğu görülüyor. Meclis’teki sandalye dağılımıysa Meclis’in ideolojik dengesinin sağ partiler ve bu partilerin milletvekillerinin lehine şekillendiğini net bir şekilde ortaya koyuyor. Kendisini “milliyetçi”, “muhafazakar” ya da “milliyetçi-muhafazakar” olarak tanımlayan en az 404 milletvekilinin Meclis’e girmiş olması, tarihin “en sağcı”, “en milliyetçi”, “en muhafazakâr” meclisinin oluştuğu yorumlarını beraberinde getiriyor. Üstelik bu 404 milletvekilinden en az 9’u (HÜDA-PAR ve Yeniden Refah partisinden Meclis’e giren 9 milletvekili) siyasal İslam’ın “radikal” olarak tanımlanan geleneklerinin temsilcisi ya da sempatizanı.

 

 

BAKANLAR VEKİL OLDU

 
600 milletvekili arasında kabineden 15 bakan bulunuyor. Süleyman Soylu, Hulusi Akar, Murat Kurum, Bekir Bozdağ, Mevlüt Çavuşoğlu, Derya Yanık, Vedat Bilgin, Fatih Dönmez, Mehmet Kasapoğlu, Nurettin Nebati, Mahmut Özer, Mustafa Varank, Mehmet Muş, Adil Karaismailoğlu ve Vahit Kirişçi’nin yanı sıra Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da yürütmeden yasamaya geçen isimler arasında. Kulislerde Cumhur İttifakı çoğunluğu aldığı için yeni dönemde bakanların komisyon başkanlığına getirilmesi, Fuat Oktay’ın Meclis Başkanı olarak görev yapması, Hulusi Akar başta olmak üzere bazı isimlerin milletvekilliğinden istifa ederek kabineye geri dönebileceği konuşuluyor.

 

5 VEKİLDEN BİRİ AVUKAT

 
Meslek gruplarına göre incelendiğindeyse Meclis’te avukatların dikkat çeken üstünlüğü var. 600 milletvekilinin 123’ü, yani Meclis’in yüzde 20,5’i avukat. Bir başka ifadeyle 5 milletvekilinden biri hukukçu.