Sezgin Baran Korkmaz’ın ofisini, aracını uçağını kullanan siyasetçi kim?

Sezgin Baran Korkmaz’ın ofisini, aracını uçağını kullanan siyasetçi kim?
8 Haziran 2021 09:21

Sözcü yazarı Aytunç Erkin organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in yayımladığı 9. videosunda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “Hemen yurt dışına gitmelisin” dediğini ileri sürdüğü ABD ve Türkiye’de aranan Sezgin Baran Korkmaz’a ilişkin olarak, “SBK Holding’in ofisini ve makam aracını hangi siyasetçi kullandı? Hangi siyasetçi, SBK’nın uçağına 7 kez bindi? SBK’nın maaşa bağladığı gazeteci ya da siyasi dostu var mı?” diye sordu.

 

 

Erkin, hakkında “mal varlığı değerini aklama” davası olan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran’ın dava sürecine ve akabinde gelişen olaylara ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Erkin, MASAK’ın 5 Kasım 2020’de SBK’yla ilgili ‘aklama suçuna yönelik bir tespit bulunamadı’ değerlendirmesini yaptığını hatırlatarak, “Ve bir ‘el’ harekete geçti. İstanbul 3. Sulh Ceza Hakimliği, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine SBK Holding’le ilgili el koyma kararını kaldırdı” dedi.

Erkin, “Bu arada mekanizma çok hızlıydı. 6 Kasım’da yani kararın alındığı aynı gün… Karar, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından Türkiye Bankalar Birliği Başkanlığı’na da gönderildi. Korkmaz ve diğer 13 şüpheli hakkındaki şirket ve kişisel banka hesaplarındaki blokaj ve tedbirlerin “ivedi kaldırılması” talimatı verildi. Soru şu: Mahkeme soruşturması süren bir dosyayla ilgili bu kararı nasıl verdi? Soruşturmaları süren diğer davalarda da böyle bir uygulama yapıldı mı?” diye sordu.

 

Erkin şöyle devam etti:

 

 

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, 17 Kasım’da, Sezgin Baran Korkmaz’ın ‘adli kontrol tedbirlerinin kaldırılması’ talebinde bulundu. İstanbul 7. Sulh Ceza Hakimliği de şu kararı verdi: ‘… Adli kontrol kararının kaldırılması talebinin kabulüne… İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliği’nin 30 Eylül 2020 tarihli ‘yurt dışına çıkamamak’ şeklindeki adli kontrol tedbirinin kaldırılmasına…’ Yani… Sezgin Baran Korkmaz artık özgürdü.

“”Tarih 5 Aralık 2020… Korkmaz, İstanbul Havalimanı’ndan bir engele takılmadan Türkiye’yi terk etti. 24 gün sonra da operasyonun düğmesine basıldı. 29 Aralık günü, SBK Holding’in, kurduğu 6 şirket arasında hayali ürünler göstererek 132 milyon dolar transfer ettiği ve kara para akladığı tespit edildi. 4 ilde İstanbul merkezli operasyon düzenlendi.

Sonuçta…

Meselenin Sedat Peker olmadığı bir kez daha ortaya çıktı… Peker, 9’uncu videosunda Sezgin Baran Korkmaz’ın, bir iş insanıyla yaşadığı alacak-verecek krizine, İçişleri Bakanı’nın müdahale ettiğini anlattı. Peker’in iddialarına göre Korkmaz, 4 Aralık 2020’de, bakanlığa çağrıldı. Korkmaz’dan 45 milyon dolarlık alacağından vazgeçmesi istendi. Yine iddiaya göre, Sezgin Baran Korkmaz’a kendisi hakkındaki soruşturma bilgisi verildi, yurt dışına çıkması istendi.

Soru şu: SBK Holding’in ofisini ve makam aracını hangi siyasetçi kullandı? Hangi siyasetçi, SBK’nın uçağına 7 kez bindi? SBK’nın maaşa bağladığı gazeteci ya da siyasi dostu var mı?

Sonuç: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuzeni Cengiz Er’in 9 Ekim’de sosyal medyada yaptığı paylaşımı hatırlatalım: ‘Şu anda kimlerin ve hangi gazetecilerin (maalesef) panik yaşadığını tahmin edebiliyorum…'”