Seçim sonrası ekonomi: ‘Alım gücü düşecek, yoksulluk artacak’

Seçim sonrası ekonomi: ‘Alım gücü düşecek, yoksulluk artacak’
6 Nisan 2024 11:00

Seçimin ardından ekonominin gidişatının nasıl olacağı merak edilirken, Prof. Dr. Aziz Çelik’ten 10 maddelik bir öngörü geldi. Çelik, alım gücünün düşeceğine, yoksulluğun artacağına işaret etti.
Prof. Dr. Aziz Çelik seçim sonrası ekonominin izleyeceği yola ilişkin sosyal medya hesabı XTen bir paylaşımda bulundu.

“Seçim sonrası olacaklar netleşmeye başladı!” diyen Çelik 10 maddede ekonominin gidişatını sıraladı.

Çelik ayrıca şu eleştiride bulundu: “Neoliberalizmin daniskası! Enflasyonun faturası ücretliye, emekçiye ve emekliye kesilecek!”

Eleştirilerini sürdüren Çelik, “Enflasyonla mücadele için tek bildikleri neoliberal ezber bu: Talebi kısmak, ücretleri baskılamak, kamu harcamalarını kısmak!

️24 Ocak 1980 ve 2002 benzeri bu program ile enflasyon düşer mi bilemem ama halkın alım gücünün düşeceği ve yoksullaşmanın artacağı kesin!

Bütün bunları ‘nasılsa 4 yıl seçim yok’ diye yapmaya kalkışacaklar. Seçimsiz dört yılın emeğe faturası ağır olur! O yüzden erken seçim şart!”

 

 

Prof. Dr. Aziz Çelik’in sıraladığı 10 madde şöyle:

 

 

Merkez Bankası, Hükümete yazdığı mektupta asgari ücrete Temmuz 2024’te ikinci bir zam yapılmamasını istedi. Böylece ücret artışları bir kez daha enflasyonun sebebi ilan edildi.
Hükümet zaten asgari ücrete ikinci zam yapılmayacağını ilan etmişti. Böylece Temmuz 2024’te asgari ücret artışı olmayacağı netleşti.
Emekliye Temmuz 2024’ten önce her hangi bir iyileştirme yapılması söz konusu değil!
Temmuz 2024’te ise işçi ve esnaf emekli aylıkları yasa gereği 6 aylık resmi enflasyon (Ocak-Haziran) oranında artacak. Bu artışı “enflasyona karşı koruduk” diye sunacaklar.
Bir diğer tehlike 10 bin TL’ye tamamlanan en düşük aylık artmazsa emeklilerin önemli bir bölümü resmi enflasyon oranında bile zam alamayacak.
Memurlara Temmuz 2024’te toplu sözleşmedeki ucube hüküm nedeniyle enflasyonun yaklaşık 5 puan altında zam yapılacak. Aynı şey memur emeklileri için de söz konusu olacak. Hükümetin bu kaybı telafi etmesi pek olası görünmüyor.
Emeklilik sisteminde adalet bekleyenler için gelecek seçime kadar ümit ışığı yok. Hükümet SGK’de gider artışına yol açacak bir düzenleme yapmayacak. Emeklilik yaşı, kademe ve benzeri iyileştirmeler yapılmayacak.
Kamu tarafından yönlendirilen mal ve hizmet fiyatlarına seçim nedeniyle yapılmayan zamlar yapılacak. Ciddi bir zam dalgası olacak. Vergi artışları da cabası.
Sözün özü sıkı para politikası, kemer sıkma politikası sıkı biçimde uygulanacak. Hükümet halkın alım gücünü düşürmeye ve harcamalarını kısmaya yönelik sıkı bir neoliberal politika izleyecek.
IMF’siz ve IMF’li sıkı bir sıkılaştırma, kemer sıkma politikası izleyecekler.