Özgür Özel’den Erdoğan’a ‘bakan’ tepkisi: Acziyeti gösteriyor

Özgür Özel’den Erdoğan’a ‘bakan’ tepkisi: Acziyeti gösteriyor
26 Mart 2024 07:49

Dışişleri ve İçişleri bakanlarının seçim sürecinde AKP’ye oy istemesine tepki gösteren CHP lideri Özgür Özel, “Bu bakanlar, eskiden seçim döneminde zaten yasaklı olurlardı, yerlerine tarafsızlar atanırdı. Şimdi bu bakanlardan medet umuyorlar. Bu da içinde bulundukları acziyeti gösteriyor” dedi.

 

 

“YENİ TASARIMDAN MEMNUN OLMADIĞINI GÖSTERİYOR”

 

 

”Bu, Erdoğan’ın yeni rejiminin çuvalladığını gösteren bir itiraf” diyen Özel, sözlerini şöyle sürdürdü;

*”Mehmet Uçum, bu tek kişilik hükümet sistemi dediğimiz sistemi anlatırken bakanların siyasi değil, bürokrat olacaklarını; siyaseti Erdoğan’ın ve partinin yapacağını söylüyordu. Şimdi bütün bakanları sahaya indirmek, yeni tasarımdan onların da memnun olmadığını gösteriyor.

 

*Ama sonuçta bu bakanların sahada etkili olmaları da çok güç. Çünkü halktan oy almış, Meclis’ten güven oyu almış, yetki almış kişiler değil; Erdoğan’ın dolma kaleminin mürekkebi onlar. Bir gün atıyor, bir gün azlediyor.

 

 

DIŞİŞLERİ VE İÇİŞLERİ BAKANINA DİKKAT ÇEKTİ

 

 

*İçlerinde iki bakan ise kamuoyu tarafından daha çok bilinen bakanlar. Birisi MİT Müsteşarlığı gibi çok mahrem bir görevden geliyor (zaten doğru değil bir MİT Müşteşarının bakan haline getirilmesi).

*Diğeri de İçişleri Bakanlığı gibi polisin, emniyetin, jandarmanın bağlı olduğu, hepimizin güvenliğinden sorumlu olduğu bir bakan.

*Bu bakanlar, eskiden seçim döneminde zaten yasaklı olurlardı, yerlerine tarafsızlar atanırdı. Şimdi bu bakanlardan medet umuyorlar. Bu da içinde bulundukları acziyeti gösteriyor.”

 

 

“GAZİANTEP’TE SEÇİME BÜYÜK BİR İDDİA KOYUYORUZ”

 

 

Özgür Özel, Gaziantep’te yerel seçim çalışmaları kapsamında halk buluşması programına katıldı. Burada yaptığı konuşmada partisinin Gaziantep’teki belediye başkan adaylarına oy isteyen Özel, “Seçim atmosferindeyiz ama seçimler de geçse önümüzdeki süreçte bu parti Gaziantep’te hak ettiği yere gelene kadar Genel Başkanınız olarak elim Gaziantep’in üzerindedir. Bu işi hep beraber başaracağız. Her geçen gün daha kalabalık olacağız ve en sonunda Gaziantep’i hak ettiği günlerine, geçmişteki gibi cumhuriyetçilerin kalesi yapacağız. Gencecik adaylarımızla birlikte Gaziantep’te seçime büyük bir iddia koyuyoruz. Gaziantep yoruldu.” ifadelerini kullandı.

 

 

“EMEKLİNİN YANINDAYIM, ARKASINDAYIM”

 

 

Emekli maaşlarına, bayram ikramiyelerindeki düşüklüğe, ekonomik darboğaza ve AKP hükümetinin emekli politikasına değinen Özel, “Geçen sene 7 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşı ile 20 kilo antep fıstığı alınıyormuş, bu sene 10 bin lira sadece 15 kilo alınıyor. Yani 4 alıyorken 3 alabiliyorsunuz, alım gücünün bir senedeki kaybı bu. 2018 yılında nohut dürüm kaç paraymış; 5 lira. Şimdi kaç para; 50 lira. 6 senede on kat artmış, böyle bir şey olur mu? Nasıl geçinilecek? Gazianep’te en kötü evin kirası kaç para; 10 bin lira, emeklinin maaşı da 10 bin lira. Kirayı verirse aç oturacak, karnını doyurursa sokakta kalacak. Böyle bir anlayış olmaz. Tayyip Bey, bak; emeklilerin keyfi yerinde değil emeklinin canı çıktı. Tayyip Bey, ben seninle emeklinin arasında değilim ben emeklinin yanındayım, arkasındayım.” diye konuştu.

 

 

“ANTEP’TEKİ İKİ GENÇTEN BİRİ İŞSİZ”

 

 

İşsizliğe değinen Özel, şöyle devam etti:

* “Antep’teki iki gençten biri işsiz, çok büyük sıkıntı yaşanıyor. Tayyip Erdoğan, bu ülkede ekonomiyi ben bilirim dediği için, faiz sonuç değil sebeptir dediği için, enflasyonu artırdığı için öyle bir noktadayız ki garibanlar için döviz, hayat çok pahalı, ihracatçı için de döviz çok ucuz. Antep gibi tekstil ihracında en rekabetçi illerimizden bir tanesi giderleri çok arttığı için ve döviz fiyatındaki zorluklar yüzünden ihracat işlerini alamaz oldu.”

 

 

“BU ŞEHİR HASTA, ONA BİR DOKTOR LAZIM”

 

 

CHP’li belediyelerin son 5 yılda 61 yurt yaptığını anlatan Özel, “Gaziantep’te CHP’li belediyeler seçildikçe, büyükşehri aldıkça İstanbul, Ankara, Adana, Mersin gibi burada da yurt yaparak öğrencinin barınma sorununu çözeceğiz. Burada sosyal konut projeleriyle kira sorununu çözeceğiz. Sağlık en çok Antep’te kötüye gidiyor, burada şehir hastanesi büyük bir sıkıntıya dönüştü, kadroların yüzde 35’i boş. Antep’teki sağlık çilesine de dikkat çekiyoruz ve buradan Sağlık Bakanı’na sesleniyoruz; Fahrettin Koca, Antep’i duy, Gaziantep gibi bir şehirde büyük bir sağlık sorunu yaşanıyor. Bu şehir hasta, ona bir doktor lazım; Muzaffer Ertürk. Gaziantep’i halsiz ,yorgun bıraktılar, hasta ettiler. Gaziantep’e artık bir doktor lazım” ifadelerini kullandı.

 

 

“KONUTLARIN YÜZDE 35’İ TESLİM EDİLDİ”

 

 

6 Şubat depremlerine değinen Özel, “O günden bu güne verilen sözlerin tutulmadığını biliyorum. Tayyip Erdoğan, ‘1 yılda bitireceğim’ dediği konutların 76 bin tanesini verdi. Rakam maalesef yüzde 12’dir. Gaziantep’te teslim edileceği söz verilen konut 42 bin, teslim edilen konut 14 bin 724’tür. Konutların yüzde 35’i teslim edildi.” şeklinde konuştu. “Türkiye’nin 11 büyük belediyesine belediyeler katacağız, gücümüzü koruyacağız, artıracağız” diyen Özel, seçmenleri selamlayarak konuşmasını tamamladı.