Ortaokul öğrencileri plastik pipet kullanımına ‘Hayır’ diyor!

Ortaokul öğrencileri plastik pipet kullanımına ‘Hayır’ diyor!
21 Mart 2021 20:51

TED Ankara Koleji Vakfı Özel Ortaokulu Çevrenin Genç Sözcüleri Kulübü öğrencileri okullarında başlattıkları farkındalık çalışması ile plastik pipetlere dikkat çekiyorlar.

 

 

Covid 19 salgını öncesinde başlayan bu çalışmada öğrencilerin amaçları ilk olarak masum ve renkli görünümleri ile hayatlarımıza sinsice girmiş olan plastik pipetlerin kullanımlarının ne kadar çok olduğunu fark ettirmek, ardından plastik pipet kullanımının zararları konusunda yapılan bilinçlendirme çalışmaları ile kullanılan pipet miktarının azalmasını sağlamak oldu.

 

 

 

Çalışmaların sonunda, tek kullanımlık plastik pipetlerin kullanımında gözle görülür bir azalma olduğu tespit edildi. Covid 19 salgınıyla birlikte artan plastik atık sorununa da dikkat çekmek isteyen öğrenciler, çalışmalarına ait fotoğraf ve videolardan yararlanarak bir kısa film hazırladılar.

 

Bu kısa film ile bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyorlar. Öğrenciler, “Kullanmak zorunda değilsen kullanma. Kullanman gerekiyorsa plastiğin alternatifini düşün” diyerek çevrelerindeki bireylerin çelik, bambu, BPA içermeyen silikon pipetlerden haberdar olmalarını, pipet yerine buğday sapının bile kullanılabileceğini fark etmelerini sağladılar.

 

 

Plastik pipet, geri dönüştürülebilecek malzemeden yapılsa bile çok küçük, hafif ve esnek olmasından dolayı geri dönüştürülmesi çok zor. Bir plastiğin doğada yok olması yüzlerce yıl sürdüğüne göre, diyebiliriz ki ilk üretilen plastikler bile hala bir yerlerde varlıklarını devam ettiriyorlar. İri parçalar halinde ya da mikroplastikler olarak her yerdeler. Ürünlerini yediğimiz toprakta, bir deniz canlısında, onunla beslenen insanda, soframızdaki tuzda mesela.

 

 

Bir kere daha düşünelim isterseniz. Gerçekten ona ihtiyacımız var mı?

Resim1 Resim2 Resim3 Resim4sti