Murat Kurum’a resmi yalanlama!

Murat Kurum’a resmi yalanlama!
15 Mart 2024 10:24

Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Adayı AKP’li Murat Kurum’un Kanal İstanbul’a dair “Gündemimizde değil” açıklaması Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yine yalanlandı.
AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ”İnadına yapacağız ve İstanbul güzelleşecek” dediği Kanal İstanbul projesi yerel seçim sürecinde de gündem düşmüyor.

AKP’nin adayı Murat Kurum Kanal İstanbul’a ilişkin “Gündemimizde yok” demişti. Ancak, BirGün Gazetesi Kanal İstanbul Projesi’ni Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) sordu.

 

 

6 Mart tarihinde yöneltilen “Kanal İstanbul Projesi yapılacak mı?” sorusuna 14 Mart’ta Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yanıt verdi.

 

Bakanlığın yanıtında, “Projenin mühendislik çalışmaları tamamlanmış olup etaplar halinde imar planı çalışmaları devam etmektedir. Kanal İstanbul güzergahında yer alan ulaştırma yapılarına ait projelerin çalışmalarına başlanılmıştır. Etaplar halinde ilgili kurumlar ile koordineli olarak çalışmalar devam etmektedir” denildi.

 

‘Bakanlık, Kanal İstanbul’un 2028’e kadar yüzde 45’i tamamlanacak’ dedi ‘Bakanlık, Kanal İstanbul’un 2028’e kadar yüzde 45’i tamamlanacak’ dedi

Kısa süre önce de Kanal İstanbul projesinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın 2024-2028 yılı planında yer aldığı ortaya çıkmıştı. Planda 2027’ye kadar kanalın yüzde 30’unun, 2028’e kadar yüzde 45’inin tamamlanacağı ifade edilmişti.