Milyonlarca liralık projede binlerce ağaç sulanmadığı için kurudu

Milyonlarca liralık projede binlerce ağaç sulanmadığı için kurudu
21 Haziran 2021 12:17

Erzurum Şehir Hastanesi’nin çevresine dikilen binlerce ağaç ve toprak zemine serilen 10 binlerce metrekare çim örtü, sulanamadığı için kurudu. İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, yaşanan ihmale ve savurganlığa ilişkin, ”Karlar eriyince gerçek su yüzüne çıkıyor, şapka düşüyor keller görülüyor” yorumunu yaptı.

 

 

Sözcü’den Orhan Bozkurt’un haberine göre AKP’li önceki Sağlık Bakanı ve Erzurum Milletvekili Recep Akdağ’ın, ‘Prestij Projem’ dediği Erzurum Şehir Hastanesi’nde skandallar bitmiyor. Alelacale hizmete açılan hastanenin çevresine dikilen binlerce ağaç kurumaya başlayınca, apar topar sulama sistemi ihalesi yapıldı. Hizmete girdikten bir yıl sonra yeniden ‘Peyzaj Sahası Bakım Onarım ve Altyapı’ ihalesine çıkılan, Erzurum Şehir Hastanesi, ‘Türkiye’nin en kapsamlı hastanesi’ olarak 419 bin metre kare alana 4 blok şeklinde inşa edilmişti.

 

 

YILDIZSIZ AY OLARAK TASARLANDI

 

 

Hizmete girdiğinden beri maliyeti hesaplanamayan ve bilinmeyen hastahane; bin 570 yatak kapasitesi, 39 ameliyathanesi, 44 diyaliz yatağı, 272 yoğun bakım yatağı, 36 görüntüleme odası ve 310 poliklinik odası ile Türkiye ve Orta Doğu’nun en büyük kapasiteli hastanelerinden biri oldu. Ay şeklindeki mimarisi ile dikkat çeken Şehir Hastanesi, geçtiğimiz yılın mayıs ayında yaşanan salgın sürecide göz önünde tutularak, eksiklerine rağmen alelacele hizmete açılmıştı. Uluslararası Yeşil Bina Sertifikası (LEED ) alacak olan hastane, çevreye duyarlı olarak yapılmıştı.

 

ÇEVREYE DUYARLI HASTAHANE OLACAKTI

 

 

Erzurum Şehir Hastanesi’nin Koordinatörü Mehmet Demircioğlu, İl Sağlık Müdür Dr. Gürsel Bedir ile inşaat halindeki ‘Şehir Hastanesini’ gazetecilere gezdirirken, hastanenin terası gece Kızılay’ı gündüz ise Türk bayrağını simgeleyecek diyerek şöyle konuşmuştu:

“Hastanemiz, Uluslararası Yeşil Bina Sertifikası olan LEED sertifikasında LEED Gold statüsünde yeşil bina sertifikası alacak. Hastanemiz, çevreye duyarlı hastane olması, 2 bin sismik izolatörle depreme dayanıklı ve deprem anında ameliyat dahi yapılabilecek standartlara sahip olması, teraslardaki özellikle hilal terasının üzerindeki yağmur yağdığı anda yağmur suyunu toplayarak bahçelerde sulama suyu olarak kullanabilecek standartlarda olması, kendi elektrik enerjisini üretecek güneş panellerinin olması ve bunun gibi çeşitli üst teknolojik özelliklerinden dolayı LEED Gold sertifikası almaya hak kazandı.”