‘Meclis’te Hizbullah istemiyoruz’ paylaşımı yapan memur açığa alındı!

‘Meclis’te Hizbullah istemiyoruz’ paylaşımı yapan memur açığa alındı!
13 Haziran 2023 08:57

Seçim dönemi “Meclis’te Hizbullah istemiyoruz” paylaşımı yaptığı iddiasıyla bir memur açığa alındı. Eğitim-İş Sendikası, uygulamaya karşı dava açacaklarını duyurdu.

 

Çanakkale’de kamu görevinde bulunan bir eğitimci ve bir memura, sosyal medya paylaşımları nedeniyle soruşturma açılırken memur aynı zamanda açığa alındı. Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre karar nedeni olarak ise bir maçta atılan sloganların paylaşılması gösterildi. 18 Mayıs’ta oynanan Fenerbahçe-Trabzonspor karşılaşmasında Fenerbahçeli taraftarlar, terör örgütü Hizbullah’la yakın olduğu iddia edilen Hüda Par’ın Meclis’e girmesine tepki göstererek “Meclis’te Hizbullah istemiyoruz” sloganı atmıştı. Söz konusu anın videosunu sosyal medya hesabından paylaşan iki kamu görevlisi hakkında işlem başlatılırken Cumhuriyet açığa alınan memura ulaştı. Kararın valilik tarafından alındığını ifade eden ve ismini vermek istemeyen memur, Cumhuriyet’e şunları söyledi: “Fenerbahçe taraftarı HÜDA PAR’ın Meclis’e girmesine tribünden tepki göstermiş ve ‘Meclis’te Hizbullah istemiyoruz” sloganları atılmıştı. Bu anın videosunu sosyal medya hesabımdan paylaşarak ‘Canı gönülden destekliyorum’ dedim. Soruşturma açıldı ve açığa alındım.”

 

 

‘HUKUKA UYGUN DEĞİL’

 
Eğitim-İş Sendikası Çanakkale Şubesi yetkilileri de söz konusu durumun hukuka uygun olmadığını belirtti. Sendika temsilcilerinin konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “İnceleme ve soruşturma kararı alınmış. İdari tedbir olarak da açığa alınmış. Bu soruşturma açığa alınmadan da yürütülebilir. Konuyla ilgili itiraz dilekçemizi yetkililere sunacağız. Ayrıca söz konusu paylaşım da suç unsuru barındırmıyor” ifadeleri yer aldı.