Mansur Yavaş’tan Bayraktar Ailesine zor soru: TEKNOFEST bu yıl neden öne çekildi?

Mansur Yavaş’tan Bayraktar Ailesine zor soru: TEKNOFEST bu yıl neden öne çekildi?
1 Mayıs 2023 06:35

Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Baykar Teknoloji Şirketi’nin sahipleri Haluk Bayraktar ve Selçuk Bayraktar tarafından hedef alınmasının ardından Mansur Yavaş’tan bu yıl öne çekilen TEKNOFEST’e ilişkin zor bir soru geldi…

 

 

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu. tv100 kanalında Candaş Tolga Işık ile Az Önce Konuştum programına konuk olan Yavaş, Baykar Teknoloji şirketinin kurucuları Haluk Bayraktar ve Selçuk Bayraktar’ın CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef alan açıklamalarına yanıt verdi.

 

 

“TEKNOFEST bu yıl neden öne çekildi?”
Bu yıl öncekilerden farklı olarak 27 Nisan ve 1 Mayıs arasında düzenlenen TEKNOFEST’in seçim öncesi bir miting gibi değerlendirildiğini söyleyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Her yıl eylül ayında düzenlenen TEKNOFEST niye şimdi yapılıyor? Belli ki seçimi etkilemesi için. Arada akrabalık da var. Buna rağmen hiç kimse bunu siyasete alet ediyorsunuz, demedi” diye konuştu.
Ne olmuştu?
Kemal Kılıçdaroğlu yayınladığı videoda, Atatürk Havalimanı’nı havacılık ve uzay üssü yapacaklarını açıklamıştı. Videoda “Peki, bunu kimlerle yapacağız? Gerçekten de önemli bir soru ve sorulması gereken bir soru. Merkezin kurulması ve geliştirilmesi için başarıları dünyaca tanınan ve başta Amerika’daki Sierra Nevada (SNC) şirketinin sahipleri Eren Özmen ve Fatih Özmen’le yapacağız” diyen Kılıçdaroğlu, “Lütfen gençler, gidin Google’a bu isimleri yazın. Ne cevherlerimiz var bu dünyada görün” ifadelerini kullanmıştı.

CEO Haluk Bayraktar ise Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerine şu yanıtı vermişti: “Milyondan fazla gencin yarıştığı, dünyanın en iyisi Milli Teknoloji Projelerinin sergilendiği TEKNOFEST’e ev sahipliği yapan Atatürk Havalimanı’nı ABD’li bir şirkete verme fikri… Halen ‘en iyisini’ Türklerin değil de ABD şirketlerinin yapabileceğini zannetmek… Nuri Demirağ’ın uçaklarını toprağa gömen zihniyet hiç değişmemiş.”

Bu açıklamalar üzerine Baykar Teknoloji Şirketi’nin kurucusu Bayraktar ailesinin siyasi bir duruş içerisinde olduğuna ilişkin tartışmalar alevlenmişti.