Kirazdan gelen şifa fırsattır

Kirazdan gelen şifa fırsattır
10 Temmuz 2020 12:46

DEĞERLİ OKUYUCULARIMIZ! “Cenab-ı Allah, dermanını vermediği hiçbir hastalık yaratmamıştır. Onu bilen bilir, bilmeyen bilmez.” (Hadis-i şerif) ”İlaç yerine iradenizi kuvvetlendiriniz.” (Hz. Muhammed s.a.v.)

 

Numan ALADAĞ H&H YORUM

 

Yıl Haziran-2004 Hindistan Shimla şehri Babat köyü: Babat köyü genellikle elma yetişiyor, ayrıca kiraz da yetiştiriliyor. Babat köyünde, Türk asıllı Kerimhan Sadullah Arif ile tanıştım, beni 8 gün misafir ettiler. Misafirlik süresince mevsimsel meyveler ve özellikle bana kiraz kürü yaptırdılar. 8 Günde 5 kilo zayıfladım, ayrıca cildim de çok güzel oldu.

 

 

Babat köy başkanı (Muhtar) Tahsin serdar’ın mesleği, ziraat mühendisliği (Gıda bölümü) idi. Soydaş’ımız, bana kirazın faydaları hakkında bilgiler verdi. Bende, bilgileri dikkatlice dinleyip not ettim. Babat köy başkanı (Muhtar)’dan aldığım bilgileri siz değerli okuyucularımızla paylaşıyorum:

 

 

Sağlığımızı koruyarak mutlu olabilmemiz için, bir rahatsızlık halinde şifa çarelerini aramak dini vecibedir, tedbir takdire engel değildir.

Hz. Muhammed (s.a.v.)’in hadis-i şeriflerinde: “İlaç yerine iradenizi kevvetlendiriniz” buyuruyor. Ayrıca Türk islam geleneklerinde, sağlımızı korumak için, ilk önce sabrederek nefsimize hakim olmalıyız esas alarak, doğal besinler tüketerek sağlığımıza dikkat edelim.

 

 

Değerli okuyucularımız,

 

 

Hem Türkiye de, hem de Hindistan da 2020 yılında, kiraz piyasasası işçilik parası bile değil. Kiraz’ın para etmemesi, gelecekte çiftçileri kiraz üretiminden vazgiçirerek, insanları kirazın şifasından mahrum bırakıp, kimyasal ilaç kullanımına yönlendirmektir.

Kimyasal ilaç kullanımı demek, hem sağlık, hem de ekonomik terör faaliyetlerini oluşturmak demektir.

Kiraz yalnız Türkiye de para etmeseydi acaba hükümetin başarısızlığı mıdır diye akla gelen ilk soru olurdu. Ama ne yazık ki kiraz piyasasası Hindistanda da aynı Türkiye gibi 2020 yılında para etmedi. Türk milleti olarak, bunun bir Uluslararası oyun olduğu akla gelen ilk düşündürücü bir ekonomik politika olduğunun bilincinde olmalıyız.

Bazı kimyasal ilaç firmaları, dünya da kimyasal ilaç kullanımını arrtırmak için, COVİD-19 salgını gibi yeni salgınlar oluşturularak, iş gücü kaybı ile ülke ekonomilerini zayıflatmak, ilk hedefleridir.

Türk Milleti, Türk çiftçisi ve Türk zirrat mühendisleri stratejik önem taşıyan bu oyunları dikkate almayarak tarımda modernleşmek için, milli dayanışma birlik ve beraberliğin temelidir, ilkelerini esas alarak acilen tarıma önem verip, modernleşmesi şarttır.

 

 

20’ci asrın ilk yarısı demirçelik, ikinci yarısı 1950 yınından sonra plastik ve 21’ci asır 2000 yılından sonra da protein (Temel gıda) devri olmuştur. Onun içindir ki, Türk milleti olarak, birinci derece stratejik önem taşıyan protein’e (Temel gıda) önem verip, meyvecilik başta olmak üzere tarımda modernleşmemiz gerekir.

Türkiye de halen zencefil yetiştirilmemesi ve zencefil araştırma enstütüsünün kurulması, milli şuurumuzu daima canlı ve uyanık tutulmasına en büyük destek olacaktır. Zencefil üretimi ve tüketimini teşvik ederek, birçok hastalıklara şifa olacaktır ve böylece Türkiye de, stratejik önem taşıyan bir çok kayıpların önüne geçilmiş olunur.

 

 

Kiraz ile gelen sağlık…

 

Kirazın vatanı Asyadır. Gülgiller familyasından bir ağaçtır. Yumuşak, tatlı ve lezzetli bir yaz meyvesidir.

Damar sertliği olanlar kiraz mevsiminde günde 1,5 kilo kiraz yiyerek, kiraz kürü yapmalıdır, buna ilaveten bir litre sütü, ikişer saat ara ile birer su bardağı içerek başka bir şey yememelidir. Bir gün kiraz kürü, bir gün normal yemek yenir. Kiraz kürü 12 gün devam edilmelidir.

 

 

Kirazın Tabiatı: Birinci derecenin sonunda sıcak ve yaştır.

 

Kiraz çok iyi bir diyet unsuru olduğunun bilincindemiyiz? Sebebine gelince… Kirazın kalori miktarı çok düşüktür. Bir kilo kirazda ortalama 600-700 kalori var. Seluloz bakımından zengindir. Kiraz yediğinizde açlık hissetirmez. Zaylıflamak isteyenler kiraz mevsiminde yemelidirler.

 
NOT: Midesi hassas olanlar fazla yedikleri zaman hazımsızlıktan şikayetçi olurlar.

 

 

Bu kalori hemen organizmaya oturmaz ve yağa dönüşmez. Kiraz, faydalı kimyasallarla doludur. İçerdiği faydalı enzimler ve fosfor, kalsiyum, çinko oranları organizmanın damar çeperlerini temizler ve mekanizmayı tetikleyecek özelliktedir, tansiyonu düşürür.

Kiraz, romatizma, damar sertliği, mafsal kireçlenmesi ve nikris’e şifalıdır. Sinirleri takviye eder.

Kanı inceltiyor ve temizliyor.

Kiraz meyvesi mideyi kuvvetlendirir, kanamayı önler. Midedeki yara ve iltihapları temizler.

Ergenlik sivilcelerine sürülürse ve ayrıca günde 700 gram veya bir kilo yenildiği zaman ergenlik sivilcelerini yok eder.

Kiraz mevsiminde bol bol yenirse stresi önler ve sinirleri kuvvetlendirir.

Kabızlık için, kiraz yapraklarını demleyip bal ile tadlandırıp sıcak olarak günde üç su bardağı içilir.

Kiraza rengini veren Anthocyanin kimyasalı, kemik erimesi, artros ve artriden kaynaklanan ağrıları azaltacak niteliklere sahiptir..

Hele içerdiği mineral ve elektrolit bütünlüğü, sinir sistemini düzeltmenin yanısıra, menopoz gerginliklerini gidermek konusunda rakibi yoktur.

Günde 1,5 kilo kiraz yerseniz, yalnız 600-700 arası kalori alacaksınız… Eczaneden aldığınız kimyasal ilaç yerine kiraz kullanıp, karşılaştırdığınız zaman şaşıracaksınız!..

Ziraatçi Mustafa amca diyor ki: “Kiraz ağacından akan sakız, aynı miktarda bal mumu ve keçi iç yağı ile yağtığınız merhem, yaraları en kısa zamanda kapatıp iyileştirir.”

Hastalıkların iyileşmesi için, önce sabır gerekir. Ağrı kesici değildir ki, iki saatte ağrıyı durdursun.

Bu bilgiler, destek içindir. Aile doktorunuza danışarak kullanmanız daha faydalı olur.

 

 

Cümle vatan Şehitlerini, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve ziraatçi Mustafa amcayı Rahmetle, Gazilerimizi Minnetle anar. Hasta ve yaralılara acil şifalar dileriz.

 

 

ÖZDEYİŞLER:

 
1-Her derde bir deva bulunur. Lakin ahlaksızlık illetini iyi edecek bir ilaç yoktur. (Hz. Ali r.a.)
2- İlacın yanı sıra dualar da kullanın. (Hindistan atasözü)
3- Suçlu bir vijdan gizli bir düşmandır. (Hindistan atasözü)
4- Sabır en güzel duadır. (Hindistan atasözü)
5- Büyüklük doğumun meyvesi değil, çabanın ürünüdür. (Hindistan atasözü)
6- Açık bir hata hakikatten daha iyidir. (Hindistan atasözü)
7- Düzenlilik en iyi ilaçtır. (Hindistan atasözü)
8- Tıbbın amacı, hastaya şefkat ve samimiyetle ilgi göstererek yaşamı uzatmaktır. Tıbbın ülküsü ise hekime olan ihtiyacı ortadan kaldırmaktır. (Numan Aladağ)
9- Kimse doğuştan akıllı değildir, çünkü bilrlik-beraberlik duyguları ile bizi şahsiyet sahibi yapan en esaslı unsur, çalışmak ve üretmek gayretleriyle olur. (Numan Aladağ)
10- Hatalarınızı doğanızla suçlamak, hatalarınızın doğasını değiştirmez. (Hint atasözü)
11- Tırmanamayacağınız bir ağaçta her zaman bin meyve vardır. (Hint atasözü)
12- Kitap cebinde taşınan bir bahçe gibidir. (Hint atasözü)

 

 

Hadis-i Şerifler Kaynakçası: Erzurumlu Hafız Abdullah Aldır)
Ziraatçı Mustafa amca
Kaynakça: Numan Aladağ’ın Hindistan da eğitim ve gezi notları.

 

 

 


Yazarın Son Yazıları:
Öğretmen üretimin rehberidir
Tatlı patatesle tanışın
Bu 10 Kasım, onu anlamaya çalışalım!