Kılıçdaroğlu, parti yönetiminde Ekrem İmamoğlu ekibine yer açacak ama dengeyi Özgür Özel ile sağlayacak

Kılıçdaroğlu, parti yönetiminde Ekrem İmamoğlu ekibine yer açacak ama dengeyi Özgür Özel ile sağlayacak
5 Haziran 2023 06:37

Seçim sonucunun belli olmasının ardından dikkatler Kemal Kılıçdaroğlu’nun üzerinde yoğunlaşmış durumda. Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı’nı bırakıp bırakmayacağı merak konusu olmaya devam ediyor. Bu konuyu gündeme getirenlere ilk etapta bir yanıt verildi. Ancak merak tam anlamıyla giderilmiş değil.

 

Fotoğaf: CHP

 

İmamoğlu, seçimin ardından konuşmasıyla liderliğe göz kırptı

 

 

Seçimin ardından en merak edilen noktalardan biri de CHP liderliğini düşündüğü bilinen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun tavrıydı.

Independent Türkçe’den Ali Kemal Erdem’in haberine göre İmamoğlu’nun seçimin hemen ardından kollarını sıvamış ve gençliğine de vurgu yaparak mücadeleye devam çağrısı pek çok kişi tarafından “liderliğe hazırım” diye yorumlandı.

CHP’de Kılıçdaroğlu’nun görevi hemen bırakmasının karmaşaya yol açacağı düşüncesi hâkim

Ancak genel olarak Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlıktan hemen ayrılmasının parti içinde bir karmaşaya yol açabileceği düşüncesi CHP’ye hâkim olmuş durumda.

İmamoğlu’nun adı CHP Genel Başkanlığı için dilendiriliyor. Ancak bu konuda ciddi riskler var.

Zira hakkında siyaset yasağı talep edilen davanın istinaf ve Yargıtay aşaması henüz geçilmedi.

Bir onama kararının çıkması hali veya istifası durumunda İBB yönetimi AK Parti’ye geçecek.

Bu da “Kılıçdaroğlu hemen bıraksın” taleplerinin partide destek bulmasını engelliyor.

 

 

İmamoğlu’na yakın Günaydın’ı grup başkanvekilliğine getirdi

 

 

Tam da bu noktada Kılıçdaroğlu, parti içinde oluşabilecek eleştirilerin önünü kesmek için MYK üyelerinin istifasını istedi.

Parti Meclisi (PM) toplantısının ardından meclis grup yönetimi belirlendi.

CHP Grup Başkanı Özgür Özel olurken, grup başkanvekilleri görevine Gökhan Günaydın, Burcu Köksal ve Ali Mahir Başarır getirildi.

TBMM Başkanvekili ise Gülizar Biçer Karaca oldu. Toplantıda, ayrıca, kurultay sürecinin başlatılması kararı da alındı.

Danışman kadrosunda da değişikliklere gidilebileceği kaydedildi.

 

 

Kılıçdaroğlu ile ters düşmüş, İmamoğlu ekibine girmişti

 

 

Yapılan atamalarda en dikkat çeken isim ise Gökhan Günaydın oldu. Günaydın, Ekrem İmamoğlu’na yakınlığıyla biliniyor.

2010 yılında CHP’den yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olan Günaydın’ın sonradan Kılıçdaroğlu ile yolları ayrılmış ve ona yönelik eleştirileri olmuştu.

Kılıçdaroğlu’na olan muhalefetine karşın 2019’da İstanbul’u kazanan İmamoğlu, Günaydın’ı yardımcılığına getirdi.
İmamoğlu’nun Salıcı’nın görevden alınmasını istediği iddia ediliyor

 

 

Kemal Kılıçdaroğlu ile Ekrem İmamoğlu arasında yapılan ikili görüşmede örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ve yerel yönetimlerden sorumlu Seyit Torun’un değiştirilmesini isteyen İmamoğlu’nun yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına Günaydın’ın getirilmesini istediği iddia ediliyor.

CHP’deki kulislere göre Kılıçdaroğlu’nun güvendiği isimler arasında olan Salıcı’yı yakın çalışma ekibinde tutmaya devam edeceği öne sürülüyor.

Buna karşın İmamoğlu’nun talebine karşın Günaydın’ı yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcılığına getirmeyerek yerel seçimlerde adayların belirlenmesinde etkinliğini sürdürmek istediği de iddialar arasında.

 

 

Başarır, Kılıçdaroğlu ve Özel’e yakın, Köksal ile kadınların gönlü alınacak

 

 

Günaydın dışında grup başkanvekilliğine atanan Ali Mahir Başarır ise parti içerisinde hem Kılıçdaroğlu’na hem de Özgür Özel’e yakın isimlerden biri olarak biliniyor.

Burcu Köksal’ın ise milletvekili seçimlerinde kadınlara yeteri kadar yer verilmemesinden dolayı parti örgütündeki kadınlardan gelen tepkilere karşılık da grup başkanvekili yapıldığı kaydedildi.

Her 3 başkanvekilinin de MYK toplantılarına katılma hakkı bulunuyor ancak oy kullanamıyorlar.

Böylece Günaydın da MYK toplantılarına katılabilecek.

Karaca’dan boşalacak PM üyeliğine parti yönetimini eleştiren Hamzaçebi seçilebilir

Karaca’nın TBMM Başkanvekili olmasıyla PM üyeliğinin düşmesiyle yedeklerde ilk sırada yer alan ve son dönemlerde parti yönetimine eleştirileriyle bilinen CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi’nin de PM’ye girmesi bekleniyor.

 

 

Özel’in de pozisyonu güçlendi iddiası

 

 

Özgür Özel’in CHP Meclis Grup Başkanı olması da Kılıçdaroğlu’nun stratejik denebilecek adımlarından biri.

Çünkü Özel’in de CHP liderliğinde gönlü olduğu biliniyor. Özel gibi hitabeti güçlü bir ismin partisi adına meclis konuşmalarını yapmasının kamuoyu önünde popülaritesinin artmasına ve lider adayı olarak daha fazla sivrilmesine katkı sağlayabileceği belirtiliyor.

Yani Kılıçdaroğlu, İmamoğlu’na yakın isimlere parti yönetiminde yer verirken, Özel’i de kritik bir noktaya getirerek bir denge de kurmuş oldu.
CHP’de kurultay sürecine girildi

 

 

İmamoğlu, kurultay sürecinde örgütlerde de gücünü artırmaya çalışacak

Kurultay süreci ise temmuzun başında üye listesinin güncellenmesi listelerin asılmasıyla başlayacak.

Temmuz sonunda mahalle, ağustosta ilçe, eylülde il kongrelerinin bitmesiyle birlikte ekim sonu ve kasımda CHP’de genel başkanlık ve yeni parti meclisinin seçilmesi için kongreye gidileceği belirtiliyor.

Kongre sürecinde de İmamoğlu’nun ilçe ve il yönetimlerinde kendisine yakın isimlerin seçilmesi için çaba göstereceği belirtilmekte.

 

 

Özel’in örgüt gücü daha zayıf

 

 

Buna karşın en yakın rakibi Özel’in ise parti örgütlerinde o düzeyde etkili olması zor görünüyor.

İmamoğlu’nun kurultay sürecinde ne kadar güç kazanacağı da kurultayda bir lider değişimi olup olmayacağını belirleyecek.

Ancak CHP’de genel kanı Kılıçdaroğlu’nun kurultayda da genel başkanlığı son kez üstleneceği, partisini yerel seçimlere götürdükten sonra oradan çıkacak karara göre hareket edeceği iddia ediliyor.