Kılıçdaroğlu: Artık ellerinde istismar edecekleri, kara propaganda imkanı kalmadı

Kılıçdaroğlu: Artık ellerinde istismar edecekleri, kara propaganda imkanı kalmadı
7 Ekim 2022 10:50

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, başörtüsü ile ilgili partisinin verdiği kanun teklifiyle başlayan tartışmaları Halktv’den Fikret Bila’ya değerlendirdi.

 

 

“Kapalı kapılar arkasında, “CHP gelirse başınızı açmanız için sizi zorlayacak, kamudan atacak, kazanımlarınızı kaybedeceksiniz diye konuşmaya başlamışlardı. Şimdi artık böyle istismar edecekleri, kara propaganda yapacakları bir imkan kalmadı ellerinde” diyen Kılıçdaroğlu, “İşte “endişeli muhafazakarlar var, bu propaganda onlar üzerinde etkili oluyor” deniliyordu. Aksini söyleyenler de oldu. Asıl “endişeli modernler baskı altında, onlara kılık kıyafet baskısı yapılıyor, onlara güvence lazım” eleştirileri geldi. Evet. Bizim yasa teklifimiz hem endişeli muhafazakarlar hem endişeli modernler için güvencedir. İki taraftan kadınlar için güvence sağlıyor” ifadelerini kullandı.

 

 

‘ERDOĞAN SAMİMİ DEĞİL’

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın anayasa teklifiyle ilgili Kılıçdaroğlu, “Erdoğan bu konuda samimi değil. Yıllarca kadının kılık-kıyafeti üzerinden siyaset yaptı, istismar, etti, oy topladı. Erdoğan, konuşmasında hem “ortada bir sorun yok, o sorun çözüldü, yasa yapmaya, anayasada düzenleme yapmaya ihtiyaç yok, diyor; hem gelin anayasaya koyalım diyor. Samimi değil. Madem ortada sorun yok niye anayasaya koyalım diyorsun? Sorun varsa, niye yok diyorsun? Kendisiyle çelişiyor, bu da samimi olmadığını gösteriyor. Alevi vatandaşlarımız da dahil getirecekleri metinde bir başka plan yoksa, bizim hak ve özgürlük anlayışımıza uygunsa ona göre tutum alırız, değilse başka tutum alırız. Önyargıyla bir şey söylemek istemem” dedi.

 

‘TEKLİFİMİZİN ARKASINDAYIM’

 

Kılıçdaroğlu, yasa teklifiyle ilgili gelen “Gündemde böyle bir konu yokken Kılıçdaroğlu neden bu teklifi yaptı. Erdoğan’a koz verdi” eleştirilerine ilişkin “Kadının kıyafetine karışılmasın. Ne giyeceğine kadın karar versin. Bu bizim yeni bir görüşümüz değil. Aniden gündeme getirdiğimiz bir konu da değil. Bizim verdiğimiz teklif sadece başörtüsüyle de ilgili değil. ‘Hakim de avukatın etek boyuna karışmasın, uyarı yapmasın,’ teklifidir aynı zamanda. Hatırlarsınız bir zamanlar Erdoğan, Kadıköy’de “kadınlara bakıyorum” diyordu ve kıyafetlerini eleştiriyordu. Ben de “kadınları mı gözetliyorsun” diye eleştirmiştim. Bana tazminat davası açmıştı. Ben görüşümü açıklarken, yasa teklifini verirken herhangi bir siyasi hesap yapmadım. Özel bir gün seçmedim. Gündem hesabı da yapmadım. Çok önemli gördüğümüz bir yarayı kesin olarak kapatmak için yaptım. Oy hesabıyla da yapmadım. Teklifimizin de arkasındayım” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Teklifinizin yasalaşması halinde kamuda çalışan kadınlar arasından çarşafla gelip üzerine cübbesini giyip yargıç kürsüsüne çıkan veya takke ve şalvarla gelip üzerine cübbe giyecekler olabileceği eleştirisi yapıldı. Bu eleştiriye ne diyorsunuz?” sorusuna da, “Bunlar çok uç örnekler. Ciddiye alınacak düzeyde bu tür girişimler olacağını sanmıyorum” yanıtını verdi. (HABER MERKEZİ)