Karadeniz’de aşı tereddüdü ve temaslıların gizlenmesi vaka sayılarını artırdı!

Karadeniz’de aşı tereddüdü ve temaslıların gizlenmesi vaka sayılarını artırdı!
29 Mart 2021 10:35

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında vakaların en çok arttığı Karadeniz’de, uzmanlar vaka artışlarının nedenini temaslı kişilerin gizlenmesi ve aşı tereddüdü olduğunu söyledi. Doktorlar, insanların toplu etkinliklere katıldığını belirtirken, asemptomatik hastaların da dışarıda gezdiğine dikkat çekti.

 

 

Covid-19 salgınında üçüncü dalgayı yaşayan Türkiye’de Samsun başta olmak üzere Ordu, Giresun, Trabzon ve Rize’de vaka oranında artış sürüyor. Bölgedeki Covid-19 hastalarının tedavisini üstlenen doktorlar, Milliyet’e temaslıların gizlenmesi ve aşı karşıtlığının vaka artışını tetiklediğini söyledi

 

“Bu tür örnekler çok fazla…”

 
Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Esra Tanyel, “Samsun genelinde aşı tereddüdü yaşayan insanlar azımsanmayacak oranda. 65 yaş üzerindeki popülasyonda aşılanmadığı için yoğun bakım servisinde tedavi gören hastalar var. Geçen gün yoğun bakıma kaldırdığımız 65 yaş üzeri bir teyzenin, doğum günü kutlamasına katıldığını öğrendik. Bu kutlama nedeniyle 6 ev karantinaya alındı. Bu tür örnekler çok fazla” dedi.

 

 
“Aşı yaptırmıyorlar”

 
Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Gürdal Yılmaz ise kent genelinde yaşanan en büyük sorunun aşı tereddüdü olduğunu belirtirken, “Yoğun bakımda yatanların neredeyse tamamı aşı olmaktan kaçınan 65 yaş üstü vatandaşlar. Covid-19’a yakalanan bir çok kişi yakını karantinada kalmasın diye temas öyküsünü saklayıp, söylemiyor. Hasta temaslı birçok kişi elini kollunu sallayarak virüsü yaymaya devam ediyor” dedi. Hafta sonunu evde geçirmek istemeyenlerin köylerine akın akın gittiğini anlatan Yılmaz, uyarılara rağmen Karadeniz’in pek çok yerinde hasta ziyaretleri, taziyeler, mevlit, doğum günü kutlamalarının sürdüğünü söyledi.

 

 

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Funda Neslihan Furtun da köye gidişlere dikkat çekerken, “Samsun’daki tablonun birincil nedeni yaşam hareketliliğinin çok fazla olması. Hafta sonu kısıtlamalarında birçok kişi cuma gününden köyüne gidip, aile ziyaretleri gerçekleştirince vaka sayıları arttı. Temas öyküsü saklanıyor. Normalleşmeyle sahil bandı yaz döneminden daha kalabalık oluyor” diye konuştu.

 

Yorumlar

Yorumlar