Kapıkule’de dönüş çilesi

Kapıkule’de dönüş çilesi
23 Ağustos 2013 14:20

Avrupa ülkelerinden tatillerini geçirmek için Türkiye’ye gelen işçilerin dönüş çilesi sürüyor.

 

 

Bulgaristan tarafındaki Kaptan Andreevo Gümrük Kapısı’nda devam eden modernizasyon çalışması ve görevlilerin insan kaçakçılığına yönelik kontrolü artırması, gümrük sahası içinde ve dışında uzun araç kuyruklarına neden oldu. Araç sürücüleri duruma tepki gösterdi.

 

Avrupa’da yaşayan Türk işçilerinin yaz tatillerini memleketlerinde geçirdikten sonra yaşadıklara ülkelere dönüşü devam ediyor. Dönüş nedeniyle Edirne’deki Kapıkule Gümrük Sahası ile Bulgaristan tarafındaki Kaptan Andreevo Gümrük Kapısı sahasının içi tamamen doldu. Kapıkule yolu üzerinde yaklaşık 3 kilometre küçük araç kuyruğu oluştu. Hava sıcaklığının da 32 derece olduğu Edirne’de, kuyrukta bekleyen işçiler ve aileleri, duruma isyan etti. Sürücüler ise işlemlerin yavaş ilerlemesini araçlarının klaksonlarına basarak protesto etti.

 

PERŞEMBE VE CUMA GELMEYİN UYARISI

 

Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, www.trakyagumruk.gov.tr adresinden yaptığı duyuruda şu uyarıda bulundu:

“Bulgaristan Kapitan Andreevo Gümrük Kapısındaki (Kapıkule’nin karşısı) inşaat çalışmaları henüz tamamlanmadığından dolayı kapasitesinin sınırlı olması ve Bulgar polis memurları tarafından yasadışı göçmen kaçakçılığına karşı sıkı kontrol yapılması nedeniyle, Perşembe ve Cuma günleri Kapıkule’de yoğunluk yaşanmaktadır.Yoğunluktan etkilenmek istemeyen yolcuların yurtdışına dönüşlerinde, Perşembe ve Cuma günlerini tercih etmemeleri, bu günlerde çıkış yapmak zorunda olanlar ise www.trakyagumruk.gov.tr web sitemizde bulunan canlı kamera görüntüleri ve canlı yoğunluk istatistiklerini takip ederek, yoğunluk durumuna, geldikleri ve gidecekleri güzergahlara göre, Hamzabeyli, Pazarkule, İpsala veya Dereköy Gümrük Kapılarımızı kullanabilirler.”

 

 

11 22 33 44 55