‘Instagram’da Afgan kaçakçılığı’ iddiası!

‘Instagram’da Afgan kaçakçılığı’ iddiası!
23 Temmuz 2021 09:50

İnstagram’da paylaşılan fotoğrafta, ince uzun bir kafilenin kah bir kayalıktan kah yeşil bir ovadan yürüdükleri görülüyor. Yolcuların sırtı dönük. İçlerinde kadınlar ve çocuklar var. Bu, insan kaçakçılarının reklam için paylaştığı, Afganistan’dan Van’a doğru uzanan göçmen kafilesi.

 

 

İsmail Saymaz/ Sözcü

r1

Mohajerat.aasan adlı Instagram hesabında Afganistan’dan Türkiye ve Yunanistan’a kaçak geçiş vaat ediliyor. Afgan aileler ve bekarlara uygun güzergah seçenekleri sunuluyor.

Sahte ikamet belgesi tedarik edileceği vurgulanıyor.

28 Nisan tarihli videoda, Türkiye’ye geçirilen kafilenin yemek yediği görülüyor. Devlet yetkililerimize kolaylık olsun diye bu kaçakçının telefon numarasını veriyorum!

Buyurun:

00447498893644

 

 

VAN GÖLÜ’NDE KAÇAKÇILIK VİDEOSU

 

 

Jamalkhan5460 adlı hesapta İran-Türkiye sınırındaki dikenli telleri birbirine tutunarak aşan erkekler, kadınlar ve çocuklardan oluşan kafilenin videosu var.

14 Haziran tarihli videoda, “Türkiye’ye pasaportsuz göç etmek isteyenler WhatsApp’tan iletişime geçebilir” diye yazıyor.

12 Nisan tarihli videoda ise Türkiye’ye otobüsle seyahat eden göçmenler görülüyor. Mutlu göçmenler kameraya el sallıyor.

Jamal Khan, çektiği videoda takipçilerine sesleniyor.

Belli ki ‘başarısı’ ile övünüyor.

Sonuçta acımasız bir rekabet var.

23 Şubat tarihli videoda ise Van Gölü’nü balıkçı teknesiyle geçenler gösteriliyor.

Jamal Khan’ın telefon numarası:

00989035808816

 

 

TAHRAN’DAN TÜRKİYE’YE HER GÜN!

 

 

Afghanuio9662 adlı hesapta 14 Temmuz’da Türkiye’ye yola çıkanların videosu var. Altında “Amir abinin Türk toprağındaki yolcuları. Tahran’dan Türkiye’ye her gün kaçakçılık hareketleri” diye yazıyor.

3 Mayıs tarihli videoda, Van Gölü botla geçiliyor.

Kaçakçılar ‘güvenilir’ olduklarını kanıtlamak için “İran’dan Türkiye’ye gidecek Afgan arkadaşlar varacağı yere ulaştıktan sonra ödeme yapacak” diye yazıyor.

Numarası:

09303934438

Kafileyi Türkiye’ye ulaştırmakla ile övünen kaçakçı, bir evin salonunda halka halinde oturan göçmenlerin fotoğrafını paylaşarak, “Türkiye’de yurtlarda kalan Kaka Muhammad’ın yolcuları” şeklinde not düşüyor. Anlaşılan o ki kaçakçılık güzergahında ‘dinlenme tesisi’ kurmuşlar.

Aslından ayırt edilemeyen ikamet, yol ve izin belgelerinin hazırlanacağı belirtiliyor. Kaçakçılar rahatlıkla tanıtımlarını yapıyor.

Bağıra çağıra müşteri topluyor.

Sahte evrakları korkmadan paylaşıyor.

 

Yazının tamamını okumak için tıklayın