Hatay Büyükşehir’in itirazına rağmen Tosyalı Holding’e 80 dönümlük deniz dolgusu izni!

Hatay Büyükşehir’in itirazına rağmen Tosyalı Holding’e 80 dönümlük deniz dolgusu izni!
4 Ocak 2022 10:11

Çevre Bakanlığı, Tosyalı Limanı’nda deniz üstüne yapılacak 80 dönüm ilave dolguya onay verdi. Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilave liman projesi için görüşü alınmadan kararın askıya çıkarılmasına tepki gösterdi.

 

 

Sözcü’den Can Çapar’ın haberine göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İskenderun İkinci Organize Sanayi Bölgesi’ndeki Tosyalı Limanı’na ilave, 80 dönüm deniz üstüne yapılacak dolguya onay verdi.

8 Kasım’da bakanlığın konu ile ilgili görüş talebine, resmi yazı ile Hatay Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı’nın yanıtında; “Dolgu istenilen alanlarda hangi faaliyetlerin yapılacağının bilinmediği, depolama hizmeti oluşup oluşmayacağı, ulaşım ilişkileri, tahmini otopark ihtiyacı, araç sayıları ve etkileri” gibi konuların net olmadığına dikkat çekildiği belirtildi.

 

 

BÜYÜKŞEHİR’E RAĞMEN ONAY

 

 

HBB’nin bakanlığa gönderdiği yazısında, “istihdam ve barınma, donatı ihtiyacının nereden ve nasıl karşılanacağı, tesisin etrafında bulunan yerleşim alanları ve tarım alanlarının nasıl etkileneceği, taşıma işlemlerinin nasıl yapılacağı ve karayolu ağına nasıl etki edeceği ve bununla beraber herhangi bir önlem alınıp alınmadığı, deniz dolgu talebinin çevre ve insan sağlığı açısından risklerine” karşı dosyada herhangi bir bilgi veya belge bulunmadığının vurgulandığı kaydedildi. 8 Eylül’de yapılan meclis toplantısında konunun önerge ile meclis gündemine getirildiğini hatırlatan İmar ve Şehircilik Dairesi, dosyada HBB’nin giderilmesini istediği eksiklikler ile ilgili bir düzenleme yapılmadığından İmar Komisyonu’nun raporunu oluşturmadığını hatırlattı.

 

 

‘BAKANLIĞIN KARARI KAYGI VERİCİDİR’

 

 

HBB’den yapılan açıklamada, konu meclis gündeminde beklerken Bakanlığın, 17 Aralık’ta plan teklifini resen onaylanmasının ve askıya çıkarılmak üzere İl Müdürlüğüne göndermesinin “hayret ve kaygı” ile karşılandığı ifade edildi. Açıklamada, uygulamanın HBB’nin görüşleri alınmadan yapılmasının “şehircilik ve planlama ilkeleri ile imar ve kıyı kanunlarına ve ilgili yönetmeliklere” aykırı olduğuna dikkat çekildi.