‘Hanım kız’ ifadesine köpüren Varank’a CHP’den ‘sürtük’ yanıtı

‘Hanım kız’ ifadesine köpüren Varank’a CHP’den ‘sürtük’ yanıtı
17 Temmuz 2022 11:24

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kılıçdaroğlu‘nun Erdoğan-Biden görüşmesinde çevirmen olan Fatma Abushanab’a “hanım kızımız” demesine köpürdü. CHP Kadın Kolları’ndan “sürtük” hatırlatması geldi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden görüşmesinde çevirmen olarak yer alan ve Malezya Büyükelçisi’yken geçen ay merkeze çekilen Merve Kavakçı’nın kızı Fatma Abushanab için “hanım kızımız” ifadesini kullandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’tan tepki geldi.

CHP lideri açıklamasında Fatma Abushanab’la ilgili “Erdoğan ne zaman diplomatik görüşmelerde çevirmen olarak yanına o hanım kızımızı aldıysa, ya milyonlarca kaçak sığınmacı ülkemize girdi ya da bedeli milletimize çok yüksek olan sözleşmelere imza attırdılar. Çevirmen hanım kızımızdan, yüzbinlerce Afgan sığınmacının ülkemize gelmesine yol açan o toplantıda Biden ile neler konuşulduğunu seçimlerden sonra devletimize açıklamasını talep edeceğiz” dedi.

 

 

‘REZİLSİN’
Kılıçdaroğlu’nun “hanım kızımız” ifadesiyle Fatma Abushanab’ı “küçümsediğini” öne süren Varank, Twitter’dan yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı:

“Türkçe ve İngilizce’yi ana dili gibi konuşan, profesyonel tercüme yapan bir kadına hanım kız diyerek küçümseyen Kılıçdaroğlu, REZİLSİN! Sen partindeki kadınlara böyle hitap edebiliyor musun? Aynı zamanda, yalancı ve cahilsin de… Daha önce İngiliz bakanın Türkiye’de kamplar kuracağız dediğini iddia ettin. O bakan bunu bizzat yalanladı. Ne özür diledin, ne yalanını düzelttin. Yüzün zaten hiçbir yalanda kızarmıyor… Ne devlet adamlığı ne uluslararası ilişkiler biliyorsun! Liderlerin tete-a-tete yani baş başa görüşmeleri olur. Her ülke için geçerlidir. Tercümanlar çeviri ile ilgili üçüncü kişiye bilgi veremez. Bu casusluk olur ve SUÇTUR! Sonuç: Kemal Kılıçdaroğlu’dan asla devlet adamı olmaz!”

 

 

ÇELİK ‘TEHDİT’ DEDİ
AKP Sözcüsü Ömer Çelik ise Kılıçdaroğlu’nun paylaşımlarını eleştirdiği uzun tweet serisinde “Kılıçdaroğlu’nun görevi başındaki genç bir devlet görevlisini tehdit ediyor olması da utanç vericidir. Kılıçdaroğlu’nun küçümsemeye çalıştığı arkadaşımız yetenekli, ehliyetli ve görevinin bilincindedir. Görevini yapan birinin tehdit edilmesine asla izin vermeyiz” dedi.

 

 

‘ASIL REZİL ‘SÜRTÜK’E ALKIŞ TUTANLAR’
CHP İstanbul İl Kadın Kolları da Bakan Varank’ın CHP liderine yönelik ifadelerine tepki gösterdi. Twitter’dan yapılan açıklamada Erdoğan’ın Gezi eylemcilerine yönelik kullandığı “sürtük” ifadesine atıfta bulunuldu ve “Türkiye rezili de rezilliği de iyi görüyor. Asıl REZİL ‘Sürtük’ kelimesine alkış tutup, ‘Hanım kız’ kelimesini aşağılayıcı bulandır…” denildi.