Hakim Metin Özçelik: Benim değil asıl HSYK’nın kararı hukuka aykırı

Hakim Metin Özçelik: Benim değil asıl HSYK’nın kararı hukuka aykırı
30 Nisan 2015 19:00

Eski 29. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Özçelik ile 32. Asliye Ceza Hakimi Mustafa Başer “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanma talebiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.

 

Aralarında Hidayet Karaca ve bazı polislerin de bulunduğu 75 kişi hakkında tahliye kararı veren 2 hakim hakkında gözaltı kararı çıktı. İki hakim dosya üzerinden tutuklanma talebiyle Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildiği öğrenildi. Başsavcılığın, bu gelişme üzerine iki hakim hakkında gözaltı kararı verdiği belirtildi. Metin Özçelik Bakırköy Adliyesi’ne gelirken Mustafa Başer’in ise arandığı öğrenildi.

 

ADLİYEYE GELDİ AÇIKLAMA YAPTI

 

Saat 18.30 sıralarında avukatı Önder Durdu ile birlikte Bakırköy Adliyesi’ne gelen Hakim Metin Özçelik, gazetecilere açıklamada bulundu.

 

Özçelik, şunları söyledi:

 

“Emniyet’ten bir davet alarak, Terörle Mücadele’den bir komiser aradı, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nden beklendiğim söylendi. HSYK Başmüfettişliği’nin bir yazı gönderdiği ve benim ifademin alınmasının istendiğini söyledi. ’Gözaltı kararı yok’ dedi. Ama basında da evrak üzerinden sorguya sevk edildiğim ve 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde sorgu için beklendiğim şeklinde haberler var. İçeri girince göreceğiz. Ben şu anda görevli İstanbul hakimiyim. Zaten yargıda böyle bir gözaltı kararı, sorguya sevk kararı falan, şu ana kadar hiç ben hukukçu olarak ne okudum, ne duydum, ne gördüm. Bu da böyle bir ilk olacak zannediyorum. İçeride göreceğiz ne olduğunu. Ben bir karar verdim, hukuki bir karar verdim. Gerekçelerini belirttim. Onun dışında yani ben o kararın sonuna kadar arkasındayım. Gerekçelerini izah ettim. Bunun dışında da söyleyebilecek başka bir şey yok.”

 

Avukat Önder Durdu da, müvekkilinin kararının hukuk çerçevesinde bir karar olduğunu savunarak, “Bu uygulama da Türk hukuk tarihinde karşılaştığımız bir uygulama değil. Açıkçası net bir bilgimiz de yok. İçeri girdiğimizde biz de öğreneceğiz” dedi.

 

MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ

 

Selam-Tevhid örgütü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da şüphelileri arasında bulunduğu 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması ve Tahşiye örgütü soruşturması kapsamında tutuklu 63 kişinin avukatlarınca yapılan reddi hakim talebini kabul ettikten 3 gün sonra açığa alınan İstanbul 29. Asliye Ceza Mahkemesi eski hakimi Metin Özçelik ve tahliye kararı veren İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi Hakimi Mustafa Başer HSYK müfettişlerine ifade vermişti. İki hakimin dosyası üzerinde inceleme yapan müfettişler tutuklanmalarını talep etti. Hâkimler Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na davet edildi ancak kendileri adliyeye gelmeden Başsavcılık iki hakimin tutuklanmaları istemli dosya Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

 

BASIN ODASINDA VEDA KRİZİ

 

SELAM-Tevhid örgütü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da şüphelileri arasında bulunduğu 25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk soruşturması ve Tahşiye örgütü soruşturması kapsamında tutuklu 63 kişinin avukatlarınca yapılan reddi hakim talebini kabul ettikten 3 gün sonra açığa alınan İstanbul 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi eski hakimi Metin Özçelik’in İstanbul Adalet Sarayı’ndaki basın odasına veda ziyareti yapması adliyede krize neden oldu. Hâkim Özçelik gazetecilerle vedalaştığı esnada İstanbul Adalet Sarayı’nda idari işler ve güvenlikten sorumlu Başsavcıvekili Hacı Hasan Bölükbaşı, polis ve özel güvenlik eşliğinde basın odasına gelerek, “Boşaltın burayı, burada basın açıklaması yapılıyormuş” dedi. Basın mensuplarının basın açıklaması yapılmıyor, sohbet ediyoruz” demesi üzerine ise Başsavcıvekili Bölükbaşı ve beraberindekiler odadan ayrıldı.

 

İstanbul Adalet Sarayı’ndaki tüm sulh ceza hakimlikleri hakkında yapılan reddi hakim talebini kabul ettikten 3 gün sonra Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu(HSYK) tarafından açığa alınan İstanbul 29’uncu Asliye Ceza Mahkemesi eski hakimi Metin Özçelik dün adliyedeki odasını boşalttı. Meslektaşları ve personeli ile vedalaştıktan sonra yine vedalaşmak amacıyla basın mensuplarının odasına geldi. Bir süre gazetecilerle sohbet eden Metin Özçelik, “Odamı topladım. Sizinle de vedalaşmaya geldim” dedi.

 

BAŞSAVCIVEKİLİNDEN BASIN MENSUPLARINA, “ODAYI BOŞALTIN”

 

Özçelik, gazetecilerle vermiş olduğu reddi hakim kararı hakkında sohbet ederken, İstanbul Adalet Sarayı’nda idari işler ve güvenlikten sorumlu Başsavcıvekili Hacı Hasan Bölükbaşı polis ve özel güvenlikle basın odasına gelerek, “Burayı boşaltın. Burada basın açıklaması yapılmaz. Yapacaksanız çıkın dışarıda yapın” dedi. Başsavcıvekili Bölükbaşı’nın “Odayı boşaltın” sözleri üzerine basın mensupları da “Burası basın odası. Sohbet ediyoruz. Açıklama yapılmıyor. Basın açıklaması yapılsa kameralar ve fotoğraf makineleri olurdu. Sohbet ediyoruz” diye tepki gösterdi.

 

“LÜTFEN DIŞARI ÇIKARMISINIZ HAKİM BEY”

 

Basın mensuplarının itirazının ardından Başsavcı Vekili Bölükbaşı, açığa alınan hakim Metin Özçelik’e dönerek “Lütfen dışarı çıkar mısınız. Hakim bey lütfen dışarı çıkın” dedi. Özçelik de ‘Tamam çıkıyorum başsavcım’ diyerek çantasındaki yazılı açıklamayı basın mensuplarına dağıttı. Ancak bazı basın mensuplarının çıkmayın demesi üzerine bir süre daha odada kaldı. Bu sırada Bölükbaşı yanındaki polislerle birlikte basın odasından ayrıldı.

 

“KARARIN TAMAMEN HUKUKİ”

 

Kararının arkasında olduğunu belirten Özçelik, “Kararım tamamen hukukidir. Türkiye’de yaşananlar uzun süre sürdürülebilir bir durum değil. Türkiye’ye hukuk geri geldiğinde, şu an bu kararları verenler arkasında durabilecek mi? Umarım onlarda hukuki olarak kararlarını savunabilirler. Bu az önceki olay bile Türkiye’nin şu andaki geldiği durumu gösteriyor” dedi.

 

Özçelik, bu sözlerinin ardından gazetecilerle tek tek tokalaşarak veda etti.